Milyonluk Bebek

2004132 dk

Milyonluk Bebek

Milyonluk Bebek Konusu

Ünlü yönetmen Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı Amerikan yapımı olan film 2004 yılında vizyona girmiş ve girdiği yıl 4 akademik ödül birden almayı başarmıştır. Yönetmen Eastwood’unda yer aldığı oyuncu kadrosu Hilary Swank ve yılların tecrübesi Morgan Freeman’dan oluşmaktadır.

Başarılı boksör yetiştirmesiyle ünlenen Frankie Dunn’ın hayat prensibi kendini her şeyden koruma içgüdüsüdür ve bu prensibin çalıştırdığı her boksörde de olmasını ister. Hatta bu prensip onun vereceği derslerin ilk konusudur. Frankie’nin kurtulamadığı bu prensip kendisinin çocuklarıyla arasına mesafe girmesine neden olmuş hatta çevresinde pek fazla insan kalmamıştır. Uzun zamandır birileriyle iletişim kurmakta zorlanan Frankie’nin tek dostu spor salonunun işlerini çekip çeviren aynı zamanda bekçiliğini yapan Scrap’tır. Yıllardır birbirini tanıyan bu iki dost artık birbirinin iç dünyasını görebilen insanlar olmuştur. Scrap, Frankie’nin bu kaba ve sert mizacının altında başka bir kimlik olduğunun farkındadır çünkü Frankie prensipleri yüzünden kaybettiği ailesi tarafından yıllardır affedilmesini beklemektedir. Bir gün beklenmedik bir şekilde salona bir kadın gelir. Maggie kendine güvenen, hırslı bir sporcudur.

Boks dalında çok fazla yetenek sahibi değildir ancak kendisine inanan bir çalıştırıcı sayesinde elinden geleni yapmaya hazırdır. Fakat Frankie bu teklife sıcak yaklaşmaz çünkü hem kadınları çalıştırmamak gibi bir prensibi daha vardır hem sporcu çalıştırmak için yaşının geçmiş olduğunu düşünmektedir. Bu düşünceleri Maggie’e de söyler, yeteneksiz bir sporcunun sorumluluğunu almak istememektedir ancak her gün spor salonuna gelmesi, istikrarlı bir şekilde idman yapması ilk önce Scrap’ı daha sonra Frankie’i etkilemeyi başarmıştır. Çünkü Maggie’nin hayatta ikinci bir şansı yoktur ve hem koçunun gözüne girmek hemde inancının arkasında durmak adına sürekli çalışır. Frankie istemedende olsa kadını çalıştırmayı kabul eder ve artık önlerinde hazırlanmaları gereken bir savaş vardır.

Filmin türü aksiyon ve spor gibi görünsede aslında verilmek istenen mesaj sporun üzerindedir. Spor denilince akla ilk olarak erkeklerin geliyor olması, spor yapan kadınların toplum içerisindeki farklı görünüşleri gibi eleştirisel noktalara değinen film boks yapabilecek bir kadınında olduğu mesajını vermiştir. Boks dalı sporcunun bazen hastaneye kaldırılması gibi bireyin acılarından şiddet yoluyla kurtulmaya çalışması gibi anlandırılır çünkü Meggie’nin de boks hayatı hastanede hayatını kaybetmesiyle sonlanmıştır.

Milyonluk Bebek Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Clint Eastwood

Frankie Dunn

Hilary Swank

Maggie Fitzgerald

Morgan Freeman

Eddie 'Scrap-Iron' Dupris

Jay Baruchel

Danger Barch

Mike Colter

Big Willie Little

Lucia Rijker

Billie 'The Blue Bear'

Anthony Mackie

Shawrelle Berry

Margo Martindale

Earline Fitzgerald

Riki Lindhome

Mardell Fitzgerald

Benito Martinez

Billie's Manager

David Powledge

Counterman at Diner

Directing

Sound

Clint Eastwood

Original Music Composer

Bub Asman

Sound Editor

Donald Harris

Music Editor

Art

Henry Bumstead

Production Design

Editing

Camera

Bill Coe

First Assistant Camera

Writing

Paul Haggis

Screenplay
İlk yorum yapan siz olun “Milyonluk Bebek”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.