Baba 2

1974202 dk,

Herkesi temizlemem gerektiğini düşünmüyorum Tom. Sadece düşmanlarımı.

Baba 2 Konusu

Baba filminin ilk serisinden yaklaşık olarak 2 yıl sonra çekimleri başlanan film aynı yıl vizyona girmeyi başarmıştır. Mario Puzo ve Francis Coppola iş birliğiyle ortaya çıkan senaryonun yönetmenliğini yine Francis Ford Coppola yapmıştır. Filmde yine usta oyuncularıdan Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton ve Robert De Niro’u izleme şansı buluyoruz.

Serinin ilk filminden hatırlayacağımız üzere New York yer altında dünyasında çıkan çatışmalar Corleone ailesini zor bir dönemece sokmuştu. Ailenin zeki ama mafya kültürüne uzak kalmak isteyen küçük oğlu Michael ailenin yeni babası olarak yönetimi devralır. Çevik zekası sayesinde mafya dünyasının önde gelen isimlerinden olmayı başarıp oldukça güçlü bir konuma gelmeyi başarmıştır. Fakat gelişen olaylar ve değişen dünya onu sadece bir mafya babası yapmaktan öteye daha çok suçlu ve acımasız bir kişiliğe bürünmesine neden olur.

Bu acımasızlık ve güç bağışıklığı kendisinde beklemediği bir özgüven yaratmıştır. Mafya aleminde ve çevresinde korkulan adam olarak tanınmış olması ona gücün ve paranın yanında yalnızlık ve hüzünü de beraberinde getirmiştir. Filmin iki ana konu üzerinden oluştuğunu söyleyebiliriz. Baba üçlemesinin ikinci serisinde yeni baba Michael’in kişisel hayatı kadar kendi babası Vito Corleone’nin zamanda geriye giderek izleyiciye mafya olma hikayesini anlattığını söyleyebiliriz.

 

Filmin ikinci serisinde Robert De Niro yaklaşık olarak yarı süre kadar izleyiciyle buluşmuş ve bu sürede Sicilya’dan kaçarak New York’un yeraltı dünyasıyla tanışmasını anlatır. Onun gençlik yıllarını, bulunduğu konuma gelmek için izlediği politik yöntemleri, aile kavramının kendisi için önemi ve ailesini korumak için her şeyi yapabileceği anlatılır. Filmin diğer yarısı ise babasının izinden gitmeye çalışan fakat farklı kişilik özelliklere sahip Michael’in hikayesi diyebiliriz. Michael, babasının yaptığı hataları yapmamak için izlediği stratejiler kendisini zaman zaman aslında hatalı olan kişinin o olduğunu düşündürmeye başlıyor. Michael karakterindeki AlPacino bu filmle birlikte kariyerini hızlı basamaklarını çıkmaya başladığını söyleyebiliriz.

Yayınlandığı dönemde bir çok ödül almaya hak kazanmış filmde, ünlü aktör Robert De Niro’nun kısıtlı sürede oyunculuk becerilerini göstermesine rağmen en iyi erkek oyuncu ödülü alması önemli bir detaydır.

Baba 2 Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Al Pacino

Don Michael Corleone

Robert Duvall

Thomas "Tom" Hagen

Diane Keaton

Kay Corleone

Robert De Niro

Don Vito Corleone

John Cazale

Frederico "Fredo" Corleone

Talia Shire

Constanzia "Connie" Corleone

Michael V. Gazzo

Frank Pentangeli

G. D. Spradlin

Senator Pat Geary

Francesca De Sapio

Young Carmela "Mama" Corleone

Giuseppe Sillato

Don Francesco Ciccio

Bruno Kirby

Young Clemenza

Art

Dean Tavoularis

Yapım Tasarımı

Angelo P. Graham

Sanat Yönetmeni

George R. Nelson

Set Decoration

Sound

Walter Murch

Sound Montage Associate

Carmine Coppola

Original Music Composer
İlk yorum yapan siz olun “Baba 2”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.