Kara Şövalye (The Dark Knight)

2008152 dk, , ,

Neden Bu Kadar Ciddisin ?

Kara Şövalye (The Dark Knight) Konusu

2005 yılında vizyona giren Batman Başlıyor’un devam niteliğindeki Kara Şövalye 2008 yılında vizyona girmiş ve yönetmenliğini Crristopher Nolan yapmıştır. Filmin hikayesi bir önceki filmde Batman’in hayatını kurtardığı savcı Harvey Dent, Rachel ve polis memuru James Gordon’un şehrin yeni suçlusu Joker’e karşı birlikte yürüttükleri mücadeleyi anlatır.

   Film bir banka soygununun gerçekleşmesiyle başlar. Maskeli bir kaç çete üyesi soygunu başarıyla gerçekleştirmiş ancak paranın daha az kişi arasında pay edilmesini sağlamak amacıyla birbirlerini öldürmeye başlamıştır. Daha sonra büyük bir okul otobüsü bankanın içine girer ve soyguncuları kaçırmak için kapısı açık beklemektedir. Çete üyelerinden geriye sadece iki kişi kalmıştır; otobüs şoförü ve bankanın içindeki son maskeli kişi. Maskeyi çıkardığında Joker’i ilk kez görülmüş olur. Geriye kalan kişler Banka müdürünün kendine ateş etmesi sonucu ağzına bir el bombası yerleştirdikten sonra otobüsle kaçmaya başlarlar. Otobüsteki son çete üyesini öldüren Joker paranın tamamını alarak kayıplara karışır.

Bu sırada şehirde bir kaç Batman kostümlü kişi mafya babasını yakalamak için çaba harcamaktadır. Başarısız oldukları sırada gerçek Batman gelir ve mafyanın peşine takılır ve onları yakalamayı başarır. Savcı Harvey ve polis Gordon’un Batman ile birlikte çalışması Gotham’ın yeraltı çetelerinden temizlenmesinde büyük ölçüde faydalı olmaya başlamıştır. Bu sırada Rachel savcının asistanı olmuş aralarında bir ilişki başlamıştır. Daha sonra şehirdeki mafyalar Joker’den yardım istemek zorunda kalır. Polisin ele geçirdiği parayı alması ve Batman tehdidini ortadan kaldırmasına yönelik kendisine pay verileceğini söylenir. Joker teklifi kabul eder ve bir rehineye işkence ederek televizyonda yayınlanmasını sağlar. Batman’in teslim olmadığı her gün bir başka kişiye aynı işkenceyi yapacağını söyler. Bunun ardından Bruce Wayne, savcı için bir parti düzenler ve Joker’in oraya geleceğinden haberi vardır. Joker binaya silahlı bir kaç kişiyle gelir ve Rachel’i camdan aşağıya fırlatır. Batman kostümlü Bruce aniden ortaya çıkar ve Rachel’i kurtarmayı başarır.

   Filmin geri kalan tüm bölümlerinde Joker’in Batman’e karşı mücadelesi ve birbirlerini ortadan kaldırış planlarını görüyoruz. Joker emniyet güçlerini ve savcılığı zayıflatmak için belirli cinayetler işlemiş Batman her hamlesinde köşeye sıkışmak durumunda kalmıştır. Joker’in mahkumların ve Gotham insanlarının olduğu iki gemiye bomba yerleştirdiği haberi Batman’i harekete geçirir. Son sahneye geldiğimizde Batman, Gotham halkı için bir fedakarlık yapar ve savcı Dent’in işlediği cinayetleri üstlenerek teslim olur.

Kara Şövalye (The Dark Knight) Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Christian Bale

Bruce Wayne / Batman

Michael Caine

Alfred Pennyworth

Gary Oldman

Commissioner James Gordon

Aaron Eckhart

Harvey Dent / Two-Face

Nestor Carbonell

Mayor Anthony Garcia

Ron Dean

Michael Wuertz

Eric Roberts

Sal Maroni

Keith Szarabajka

Gerard Stephens

Sound

Hans Zimmer

Original Music Composer

James Newton Howard

Original Music Composer

Camera

Wally Pfister

Fotoğraf Yönetmeni

Editing

İlk yorum yapan siz olun “Kara Şövalye (The Dark Knight)”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.