Asiye Nasıl Kurtulur Konusu

Asiye Nasıl Kurtulur izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Nejat Sağlam’ın yönetmenliğinde çekilen Asiye Nasıl Kurtulur 1974 yılında vizyona giren bir dram filmidir. Filmin başrolünde Türkan Şoray yer almış olup kendisine Şükriye Atav, Muazzez Erdiken, Orçun Sonat ve Hikmet Taşdemir eşlik etmiştir. Film, Asiye’nin idealleri doğrultusunda yaşamaya çalışırken annesinin gizli hayatı yüzünden farklı bir yaşam şekline geçişi etrafında şekillenmektedir. Asiye annesi Zehra ile birlikte yaşayan bir öğrencidir.

İkisinin alışveriş sırasında başlayan görüntüleriyle başlayan film kendilerini bir adamın takip etmesi üzerine eve kaçmasıyla devam eder. Asiye lise son sınıfta okuyan başarılı ve idealist bir öğrencidir. Hayattaki tek amacı kısa bir süre sonra gireceği sınavı başarıyla kazanıp öğretmen olmaktır. Annesi Zehra ise hayat kadınıdır ancak kızına bu gerçeği söylemez ve fabrikada işçi olarak çalıştığı yalanıyla geçiştirir. Zehra ve Asiye pazardayken kendilerini takip eden adam Zehra’nın müşterilerinden biridir.

Kızı bu durumu fark etmesin diye apar topar eve gelirler. Zehra gerçek hayatını gizlemeyi uzun süre daha gizleyemez ve Asiye annesinin hayat kadını olduğunu öğrenir. Asiye bu yükün altında kalmak istemez ve ağlayarak evi terk eder ve kendisine gidecek bir yer aramaya başlar.

Asiye çareyi okul müdiresine sığınmakta bulur ve bir süre orada yaşamaya karar verir. Asiye burada biraz daha mutlu hisseder kendisini ve bir süre sonra okulun boyacısıyla tanışır. Müdiresinin de ısrarlarıyla ikisi evlenmeye karar verirler.

Asiye annesiyle bu durumu paylaşmıştır ve kısa bir süre sonra nişan merasimi düzenlemeye karar verirler. Boyacının ailesi, müdire hanım, Asiye ve annesi Zehra’nın katıldığı törende beklemedikleri biri daha vardır. Zehra’nın müşterilerinden biri olan Haydar bütün gerçeği ortaya çıkarır.

Boyacının ailesine gelin aldıkları kızın annesinin bir hayat kadını olduğunu ve Asiye’nin de böyle bir şey yapabileceğini söyleyince nişan iptal olur. Bu durum üzerine Asiye’nin hayatı tamamen alt üst olmuştur. Artık gidebileceği bir yer, güvenebileceği bir insan kalmamıştır hayatında. Çevresindeki herkes ona annesinin yolundan gidebilecek bir kız olarak bakar. Asiye çaresizlik içerisinde güvenebileceği insan, kalabileceği bir ev aramaktadır. Ancak öğretmen hayaliyle yaşayan Asiye’yi toplum cezalandırıp hayat kadını olmaya zorlar. Asiye her seferinde buna itiraz etsede karşısına çıkan herkes ona hayat kadını muamelesi yapar.

Asiye Nasıl Kurtulur Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Asiye Nasıl Kurtulur”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.