Baba Konusu

Mario Puzo’nın aynı ismi taşıyan eserinden beyaz perdeye uyarlanan filmin yönetmenliğini Francis Ford Coppala yapmıştır. Filmin çok uzun yıllar boyunca liste başında yer almasının sebebi aktörlerin canlandırdığı kahramanların rollerin ustalıkla gerçekleştirmiş olmasıdır. Marlon Brando ve Al Pacino’nun başrollerini oynadığı Baba, 2.Dünya savaşı sonrasında 1945 yılında geçen bir hikayeyi anlatır.

İtalyadan New York’a gelip şehrin kontrolünü ele alabilecek güce sahip Corleone mafya ailesini Don Vito Corleone yönetmektedir. Corleone ailesi şehrin diğer bir kaç mafya ekibiyle güçlerini birleştirmiş olsada kendi ailelerinin farklı olduğu bir konum vardır. Don Corleone, şehrin politikacılarını ve adalet adamlarını kendi çıkarları için kullanabilecek kadar güce sahiptir. Bu özelliği onu diğer yer altı işleriyle meşgul ailelerden farklı kılan noktadır.

Olaylar Corleone’nin kontrolünde gibi görünsede bir süre sonra işler planlandığı gibi gitmeyecektir. New York ve İtalya’da yaptığı uyuşturucu ticareti sayesine adından sıkça söz ettirmeyi başaran Türk lakaplı Solozzo, New York şehrinin yer altını karıştıracak bir teklifle Don Corleone’nin yanına gelir. Solozzo, Corleone’nin politikacılar ile olan yakın ilişkisini bildiği için kendisine yasal koruma hakkı ve 1 milyon dolar gibi yüksek bir nakit para vermesini ister. Buna karşılık kendisine uyuşturucu ticaretinden büyük bir pay ve bir kaç yıl sonra aldığı paranın bir kaç katı fazla para verecektir. 

Carleone bu teklife sıcak bakmamaktadır. Çünkü politikacıların uyuşturucu ticareti konusundaki tutumlarını bildiği için artık kendisine de desteklerini çekeceğini düşünür. Carleona siyasilerin kumar düşkünlüğüne hizmet eden biri olmasına karşın uyuşturucudan uzak duracaklarına en az adı kadar emindir. Solozzo teklifinin reddedilmesinin üzerine New York’un diğer bir kaç çetesini arkasına alarak Carleone’yi ortadan kaldırmak ister. New York çeteleri bir araya gelip Carleone’ye suikast düzenler ancak Carleona son anda ölümün kıyısından dönmeyi başarmıştır. Carleone, ailesini konuşma yapmak için bir araya toplar ve kendileri için kötü bir sürecin beklediğini ifade eder.

New York çetelerinin kendi aralarında savaş başlar ve bu süreçte Carleone’nin asabi olan büyük oğlu Sonny vurularak öldürülür. Ailenin en küçük oğlu olan Michael, daha önce ailesinin işlerinin hiç biriyle ilgilenmemiş hatta bilerek uzak durmaya çalışan biri olmuştur. Ancak içinde bulunulan durum onun olayların tam içine girmesine neden olur ve çetelerin arasındaki çatışma dahada alevlenir.

Baba Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Marlon Brando

Don Vito Corleone

Al Pacino

Michael Corleone

James Caan

Santino "Sonny" Corleone

Robert Duvall

Thomas "Tom" Hagen

Sterling Hayden

Capt. Mark McCluskey

John Marley

Jack Woltz

Richard Conte

Emilio Barzini

Al Lettieri

Virgil "The Turk" Sollozzo

Abe Vigoda

Salvatore "Sally" Tessio

Talia Shire

Connie Corleone Rizzi

Gianni Russo

Carlo Rizzi

John Cazale

Frederico "Fredo" Corleone

Rudy Bond

Carmine Cuneo

Art

Dean Tavoularis

Production Design

Camera

Michael Chapman

Camera Operator

Gordon Willis

Fotoğraf Yönetmeni

Sound

Nino Rota

Original Music Composer
İlk yorum yapan siz olun “Baba”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.