Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Konusu

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü, 2003 yılında vizyona girmiş ve yönetmenliğini Peter Jackson yapmıştır. Bu film R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi kitabının iki ve üçüncü bölümlerinden beyaz perdeye uyarlanarak hazırlanmış ve izleyicinin büyük beğenisini almayı başarmıştır. Filmin genel hikayesi Saorun’un dünyayı ele geçirmek için faaliyete geçirmesi Gandalf’ın diğer büyücülerle iş birliği yaparak onu durdurmaya çalışmasından oluşur.

Film iki seride karakterleri tanıtarak ve yakın bir gelecekte savaşın başlayacağını duyurarak izleyici karşısına çıkmıştı. Bu filmde savaşın başladığını görülebiliyor. İnsanlar ve ork ırkının arasında geçen savaşta dünyanın hakimiyetini devam ettirecek halkın mücadelesini anlatır. Yüzük bilindiği üzere 3000 yıl kadar önce Sauron tarafından üretilmiş daha sonra yıllar içerisinde farklı kişilerin parmaklarına girmiştir. Sauron aradan geçen yüz yılların ardından tekrar ortaya çıkarak orta dünyanın lideri olmaya karar veriyor. Öte yandan ona rakip olarak Aragorn aynı mücadele için Sauron’un karşısına çıkar. Aragorn kendi halkının tahtına sahip olsa da henüz liderlik yapabilmiş değildir.

Bu sırada Frodo ve arkadaşı Sam, Smeagol ile birlikte yolculuklarına kaldıkları yerden devam etmekte ve yüzüğü yok etmek için Mordor’a gitmeleri gerekmektedir. Bu sırada diğer kahramanlar Isengard bölgesinde bulunmaktadır. Yüzük, Hüküm Dağı’nda meydana getirilmiştir ve yok olması ancak yine orada gerçekleşebilir.

Frodo ve arkadaşları bu yüzden patika bir yoldan Hüküm Dağı’na gitmeye çalışırlar. Ancak bu yolculuk onların tahmin ettiği kadar kolay olmayacaktır çünkü Sauron da hükmünü sürdürmek amacıyla yüzüğü ele geçirmek için uğraşmaktadır. Bu sırada insanların orklara karşı mücadelesini destekleyen Kral Theoden, Gondor’a destek vermek için çevresinden güç aramaya başlar.

Aragorn, hükümdarlığını sürdürebilmek için Gondor ülkesinin yolunu tutar, bu sırada Gondor’un Vekil Harcı savaş için hazırlık yapmaktadır ancak Gandalf bunu engeller ve Vekil Harca yardım etmek için diğer kralları bir araya toplamaya çalışır. Orklar Gondor bölgesine saldırıya başlar ve Gondor ellerinde çok az sayıda bulunan askeri güçlerle karşılık vermeye çalışır. Gandalf, ordunun yönetimini ele alarak savunma güçlerini ayakta tutmayı başarmıştır. Mordor yolunda olan Gollom, Frodo’yu kandırıp yüzüğü ele geçirmeye çalışmaya devam eder, ancak yolculuğun en başından beri şüpheleri üzerine çektiği için Frodo onun asıl niyetini en başından anlamıştır.

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Elijah Wood

Frodo Baggins

Ian McKellen

Gandalf the White

Sean Astin

Samwise "Sam" Gamgee

John Rhys-Davies

Gimli / Treebeard (voice)

Dominic Monaghan

Meriadoc "Merry" Brandybuck

Billy Boyd

Peregrin "Pippin" Took

Liv Tyler

Arwen Evenstar

Production

Bob Weinstein

İdari Yapımcı

Harvey Weinstein

İdari Yapımcı

Mark Ordesky

İdari Yapımcı

Michael Lynne

İdari Yapımcı

Sound

Howard Shore

Original Music Composer

Christopher Boyes

Sound Re-Recording Mixer

Camera

Andrew Lesnie

Fotoğraf Yönetmeni
İlk yorum yapan siz olun “Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.