Matrix Konusu

1999 yapımı olan bilim kurgu filmini Wachowski kardeşler yazıp yönetmiştir. Thomas Anderson başarılı bir yazılım şirketinde çalışmaktadır ve çok başarılı bir hackerdır. İşten kalan zamanlarını sanal alemlerde Neo adını kullanarak ve program kırarak geçirmektedir. Aynı zamanda yasadışı ürünler satarak da para kazanır. Monoton hayatından oldukça bunalmıştır ve yeni heyecanlar peşindedir.Bu sırada sürekli Matrix’i araştırır. Siyah takım elbiseli ve gözlüklü Trinity ve Morpheus adında esrarengiz iki kişiyle tanışan Neo, onlar sayesinde beyninde gerçekleşen bir simülasyonda yaşadığını öğrenir. Kendini bu yaşadığı dünyadan kurtarmak ister. Morpheus’un öncülüğünde bir ekibe dahil olur. Gerçek dünya ve yaşadığı simülasyon arasında gidip gelir. Trinity sayesinde gerçek dünyaya gittikten sonra Matrix’in ne demek olduğunu anlar ve yeni benliğini tanımaya çalışır.

Olaylar yapay zekaya sahip makinelerin yaratıldığı çok gelişmiş bir teknolojik dönemde gerçekleşir. Bu makineler insanların ev işlerinde ve diğer birçok alanda hizmet etmektedir fakat birgün hizmetçi robotlardan biri evin sahibini öldürür. İnsanlar bunu çok tehlikeli bir durum olarak görürler ve kabullenemezler. Robotları ortadan kaldırmaya, mezarlara ya da denizlere atmaya başlarlar.  Büyük bir kısmı yok olurken bir kısmı kaçarak Afrika’da kendi ülkelerini kurarlar. Gelişmiş makineler ve insanlar arasında bir savaş çıkar. Makinelerin enerji kaynağı güneş ışınlarıdır. İnsanlar makineleri yenebilmek için güneş ışınlarının dünyaya gelmesini engellemeye çalışır bu yüzden kimyasal silahları kullanırlar ve  gökyüzünü siyah bulutlar oluşturarak kapatırlar.

Makineler enerji ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için yeni enerji kaynakları bulmaya çalışırlar. Daha sonra insan vücudunun çok iyi bir enerji kaynağı olduğunu keşfederler. İnsanları enerji üretmek için köleleri durumuna getirirler. İnsanların isyan çıkarmamaları için beyinlerini meşgul edecek yeni bir program tasarlarlar. Köle olan insanlar bilinçsiz bir şekilde uyurlar. Zihinleri makinelere bağlıdır ve bu matrix programının içinde gerçek dünyadan habersiz bir şekilde sanal dünyada  yaşamaya mahkum edilmişlerdir. Neo gerçek dünyada uyanır ve her şeyin farkına varır. Gerçek dünyada insanların yaşadığı yeraltı şehri Zion’a gider. Bir süre bu dünyaya alışmaya çalışır. Daha sonra makinelere karşı savaşmak için Morpheus’un ekibine katılır.

Matrix Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Production

Bruce Berman

İdari Yapımcı

Erwin Stoff

İdari Yapımcı

Andrew Mason

İdari Yapımcı

Camera

Bill Pope

Görüntü Yönetmeni

Directing

Lilly Wachowski

İdari Yapımcı

Editing

Sound

Don Davis

Original Music Composer

Costume & Make-Up

Michael Wilkinson

Costume Assistant

Kym Barrett

Costume Design

Art

Deborah Riley

Set Designer

Writing

İlk yorum yapan siz olun “Matrix”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.