Yeşil Yol Konusu

Yönetmenliğini Frank Darabont’un yaptığı 1999 yapımı dram filmi Yeşil Yol, Stephen King’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Hikaye 1932 yılı Amerikasında Could Mountain hapishanesinde geçmektedir. Hapistanebulunan E bloğu ile ünlüdür. Burada elektrikli sandalye ile idama mahkum edilen bulunmaktadır. Bu sandalyeye giden koridor yeşil renkte olduğu için insanlar arasında yeşil yol olarak adlandırılır.Bloktaki baş gardiyan Paul ve iş arkadaşları bu idam işini çok ciddiye alırlar. Mahkumların son yolculuklarına hiçbir sorun yaşamadan, prosedüre uygun bir şekilde gitmeleri gerekmektedir.  Hapishanedeki hayat oldukça monoton bir şekilde geçerken birgün dev cüsseli bir adam olan John Coffey, iki küçük kız çocuğuna tecavüz etme ve öldürme suçundan idama mahkum edilir ve hapishaneye gelir. Bu adamın gelmesiyle hem hapishanedeki mahkumların hem de baş gardiyanın kaderi tamamen değişir.

Başlarda bu adamın diğer mahkumlardan hiçbir farkı yoktur fakat zamanla bu değişmeye başlar.Hapishanedeki gardiyanlar onu yakından tanımaya başladıkça bir çocuk gibi olduğuna ve o iki çocuğu öldürmediğine inanmaya başlarlar, buna rağmen karar verilmiştir ve yapacak pek bir şey yokmuş gibi görünür. John’un çok ilginç bir özelliği daha vardır. Mucizevi bir şekilde her türlü hastalığı iyileştirebilmektedir. Oldukça dindar bir adam olan başgardiyan John sayesinde bir içsel karmaşaya sürüklenir. Birgün ağır bir şekilde hastalandığında onu eskisinde de daha iyi bir hale getirir. Bu olaylar başgardiyanın  hayata ve John’a bakış hayatını değiştirir. Tanrı tarafından gönderilen bu mucizevi adamın öldürülmemesi gerektiğine inanmaya başlar. Bu kendi içinde bir çatışma yaşamaya başlamasına neden olur.

Hapishane müdürünün eşi ölümcül bir hastalığa sahiptir. Gardiyanlar John’un onu da iyileştirebileceğini düşündükleri için onu hapishaneden kaçırıp müdürün evine götürürler. John kadını tamamen iyileştirir ama John hakkında yeni bir şey öğrenirler . O, hastalıkları kendine çekerek tedavi etmektedir. Bu durumunu oldukça kötüleştirir. Bu yüzden gardiyanlar zor bile olsa onu hapishaneye geri getirirler.  Hapishaneye döndüğü zaman kadından aldığı hastalığı hapishanede hiç sevilmeyen bir gardiyana verir ve onun bilincini kaybetmesini sağlar. Bu aslında onun adaleti kendi içinde sağladığının bir göstergesidir

Yeşil Yol Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Tom Hanks

Paul Edgecomb

David Morse

Brutus "Brutal" Howell

Bonnie Hunt

Jan Edgecomb

James Cromwell

Warden Hal Moores

Michael Jeter

Eduard Delacroix

Graham Greene

Arlen Bitterbuck

Doug Hutchison

Percy Wetmore

Sam Rockwell

'Wild Bill' Wharton

Barry Pepper

Dean Stanton

Jeffrey DeMunn

Harry Terwilliger

Patricia Clarkson

Melinda Moores

Dabbs Greer

Old Paul Edgecomb

Eve Brent

Elaine Connelly

Sound

Thomas Newman

Original Music Composer

Mark A. Mangini

Supervising Sound Editor

Production

Directing

Art

Terence Marsh

Production Design

William Cruse

Supervising Art Director

Michael Seirton

Set Decoration

Camera

David Tattersall

Fotoğraf Yönetmeni

Costume & Make-Up

Karyn Wagner

Costume Design
İlk yorum yapan siz olun “Yeşil Yol”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.