Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Konusu

Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk filmi olma özelliği taşıyan Yüzük Kardeşliği, 2001 yılında vizyona girmiş ve ilk günden itibaren beklenilenin çok üzerinde seyirci kitlesinin hedefine girmeyi başarmıştır. Aynı ismi taşıyan romandan sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini Peter Jackson yapmış ve oyuncu kadrosunda Elijah Wood, Ian McKellen gibi ünlü aktörler yer almıştır.

Serinin ilk filmi olması sebebiyle film, dünyanın ve karakterlerin tanıtımıyla başlar. Orta Dünya’nın büyülü dünyasına ve karanlık güçlerin etkisine diikat çekilir. Sauron karanlıklar efendisi ve 20 yüzüğün yaratıcısı olarak karşımıza çıkar. Karanlıklar lord yapmış olduğu yüzükleri elfler, cüceler ve insanlara dağıtır. Her bir yüzüğün belli özellikleri vardır: ölümsüzlük, yenilmezlik, doğa üstü güçler gibi özellikleri olmasına karşın yüzüğü alan kişilerin bilmedikleri çok önemli bir bilgi vardır. Sauron hüküm dağında çok farklı bir yüzük yapmış ve diğer tüm yüzüklere hükmedecek özelliklerle donatmıştır. Başta iyi niyetli gibi görünse de amacı; tüm dünyaya hükmedecek güce sahip olmaktır. Elf liderleri beklenilenin aksine yüzüğün boyunduruğu altına girmekte oldukça direniş göstermişlerdir.

Elf Efendiler, Sauron’un kendilerini kontrol etmesine izin vermeyip yüzüğün güçlerini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaya başlarlar. Cüceler ise yüzüğün bazı kötü etkilerine maruz kalırlar; bazı cüceler cimri bazıları lanetli olur ancak cüce gururundan dolayı Sauron’un esiri olmaktan kurtulurlar. İnsanlara 9 adet yüzük sunulmuştur ve her biri kendisine sahip olan kralı kolay bir şekilde tesiri altına almayı başarmıştır. Yüzüklerin ve sahip oldukları karakterin tanıtımından sonra savaşın başladığını görülür.

Sauron eşsiz yüzüğü sayesinde bütün ırklara  hükmetmeye başlar. Bir süre sonra insanlar ve elfler arasında ittifak kurulur ve Sauron’a karşı mücadele ederler. Sauron, ordusunun zayıfladığı bir noktada kalesinden çıkmak zorunda kalarak savaş alanına gelir.  Kral Isildur, büyük ve güçlü olan ve daha sonrasında efsaneleşecek kılıcı ile onun yüzük parmağını keser ve Sauron toz bulutuna dönüşür. Sauron’un ordusu panik halinde kaçmaya başlar, ancak yüzüğün ruhu sahibine bağlı olduğu için  tam olarak ölmüş değildir.

Kral Isildur ve elflerin lideri Elrond yüzüğü ortadan kaldırmak için hüküm dağına gittikleri sırada Isildur yüzüğün etkisinde kapılır ve Sauron’un yüzüğünün sahibi olur. İki ırkın yapmış olduğu ittifakın bozulması Sauron’un ölmesini engeller ve intikamını almak için ormanda güçlerini biriktirmeye başlar. Bu sırada Isildur eve dönüş yolunda öldürülür ve yüzük parmağından çıkar. Yüzük özgürlüğüne kavuşarak bir nehrin dibinde uzun yıllar boyunca yeni sahibini bekler. 

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Elijah Wood

Frodo Baggins

Ian McKellen

Gandalf the Grey

Sean Astin

Samwise "Sam" Gamgee

Dominic Monaghan

Meriadoc "Merry" Brandybuck

Billy Boyd

Peregrin "Pippin" Took

Liv Tyler

Arwen Evenstar

Andy Serkis

Gollum / Witch-king of Angmar (voice)

Ian Holm

Bilbo Baggins

Production

Bob Weinstein

Yapım Yönetmeni

Harvey Weinstein

Yapım Yönetmeni

Mark Ordesky

Yapım Yönetmeni

Michael Lynne

Yapım Yönetmeni

Sound

Howard Shore

Orijinal Müzik Bestecisi

Christopher Boyes

Ses Kayıt Sorumlusu

Camera

Andrew Lesnie

Görüntü Yönetmeni
İlk yorum yapan siz olun “Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği