Joker Konusu

2019 yapımı olan Joker filminin yönetmenliğini Todd Philips yapmıştır.. Filmde Gotham şehrinde yaşayan, başarısız bir komedyen olan Arthur Fleck’in hayatı anlatılır. Arthur’un nadir görülen bir hastalığı vardır. Olmadık anlarda gülme krizlerine tutulur ve kendini durduramaz. Bu garip davranışı yüzünden toplum tarafından dışlanmıştır ve kendini yalnız hissetmektedir. Sabahlarını palyaçoluk yaparak geçirmektedir. Akşamlarını ise evinde yaşlı annesine bakarak ve televizyon izleyerek geçirmektedir. Babasız büyümüştür. Tek arkadaşı olan annesi onu Happy adıyla çağırır. Yaşadığı  zorbalıklar onun toplumdan tamamen sıyırır.

 

   Gotham şehri kasvetli bir havaya sahip, sokakları çöple dolu, farelerin sokakları sardığı ve salgın hastalıkların olduğu bir yerdir. Zengin insanlar ise bu şehri yönetebilmek için insanlarını ikna etmeye çalışıyordu ama insanların gerçek sorunlarından oldukça uzaklardı. Politikacılar insanlara yalan söylüyor, boş vaatlerde bulunuyorlar, insanlara hizmet etmeleri gerekirken psikolojik destek kurumlarını bile kapatıyordu.Arthur böyle bir ortamda büyümüştü. Gittiği psikolojik destek merkezinde dokturuna insanların ve kendisinin sorunlarından  bahsediyordu. Çocukken gerçek annesinden ayrılan Arthur’u acımasız üvey anne Penny evlat edinmişti. Küçükken ona işkence etmiş ve acı çekerken bile gülmesini istemişti. Bunun onu mutlu edeceğine inanan üvey anne aslında onun sapkın düşüncelere itilmesine ve toplumdan kopmasına neden olmuştu. Bu yüzden acı acı gülüyordu ama ağlamayı bilmiyordu. Komedyen olmak istiyordu ve bunun için yeterince akıllıydı.

Ama insanların acılarına bile gülen adam insanları gerçekten güldüremedi.

 Her zaman izlediği televizyon programına çıkmak gibi bir hayali vardır. Programın sunucusu Murray Franklin ünlü bir şovmen ve komedyendir. Arthur onu sanki babasıymış gibi sever ve onunla tanışacağı günün hayallerini kurar. Birgün bu programa çıkmayı başarır fakat işler hayal ettiği gibi gitmez. Bu adamın programın devamı için insanların zayıflıklarını kullandığını ve onlarla dalga geçtiğini düşünür.Programda kendisi gibi dışlanan, zorbalık gören insanların söylemek istediklerini dile getirir ve Murray’ı canlı yayında öldürür . Bu şehirde bir kaos ortamının oluşmasına neden olur. Çıldırmış ve yozlamış bu şehrin insanları güçsüz ve katil olan bir adamı kahraman haline getirirler ve Arthur yeni kimliği olan Joker karakterine evrilir.

Joker Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Robert De Niro

Murray Franklin

Joaquin Phoenix

Arthur Fleck / Joker

Zazie Beetz

Sophie Dumond

Brett Cullen

Thomas Wayne

Shea Whigham

Detective Burke

Bill Camp

Detective Garrity

Josh Pais

Hoyt Vaughn

Rocco Luna

GiGi Dumond

Marc Maron

Gene Ufland

Murphy Guyer

Barry O'Donnell

Douglas Hodge

Alfred Pennyworth

Writing

Bob Kane

Characters

Camera

Lawrence Sher

Fotoğraf Yönetmeni

Lawrence Sher

Sinematografi

Production

Bruce Berman

İdari Yapımcı

Michael Uslan

İdari Yapımcı

Richard Baratta

İdari Yapımcı

Art

Mark Friedberg

Production Design

Laura Ballinger

Supervising Art Director

Crew

Lisa Dennis

Post Production Supervisor

Sound

Randall Poster

Music Supervisor

Lighting

Timothy Healy

Lighting Technician

Costume & Make-Up

Mark Bridges

Costume Design
İlk yorum yapan siz olun “Joker”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.