Esaretin Bedeli

1994142 dk,

Korku seni esir tutabilir. Umut seni özgür bırakabilir.

Fun Facts of Movie

Film başarılı bir bankacı ve sorunsuz bir vatandaş iken birden bire kendisini hapishanede bulan Andy’nin başına gelenleri konu ediniyor. Bir gün karısının kendisini aldattığını öğrenen Andy, hayatının en büyük şokunu  yaşayacaktır. Aldatılmanın şokunu atlatamadan karısını ve sevgilisini öldürmekten suçlu bulunur ve hapse atılır. En başarılı ve genç zamanlarında böylesi bir asılsız suçlama ile hayatı mahvolan Andy, suçlamaları reddedip masumiyetini kanıtlamaya çalışır.

Elinde hiçbir kanıt olmayan Andy, hapishane hayatına alışmaya ve burada arkadaşlıklar kurmaya başlar. Shawsank Hapishanesi her türlü suçlunun bulunduğu, hırsızlığın, tecavüzün, zorbalığın kol gezdiği büyük bir hapishanedir. Burada yaşanan olaylar Andy’yi derinden etkiler, birlikte yaşayıp hayata tutunmaya çalıştığı arkadaşlarına yeniden umut olmaya çalışır.

Hapishanede yaşayan mahkûmlar için sürekli olarak yeni şeyler düşünen Andy, kütüphane kurulmasını ve mahkûmların okuma alışkanlığı edinmesini sağlamaya çalışır. Uzun süredir hapishanede bulunan ve hayatlarının bittiğini düşünen birçok insan Andy sayesinde yeniden mutlu olacakları günün hayalini kurmaya başlarlar. Hapishane müdürünün de Andy’ye karşı özel bir düşkünlüğü vardır, zorbalık ve hırsızlık üzerine kurduğu hayatında Andy’ye önemli bir görev verip kara para aklamasını ister. Bu sayede Andy’nin birçok isteğini yerine getirir ve yaptığı çoğu şeye razı gelir. Bir süre yaşamını bu şekilde sürdüren Andy için en büyük destek Shawsank hapishanesinde tanıştığı Red ile olan dostluğu olur.

Hapishanede dönen oyunlara ve esarete daha fazla dayanamayan ve asla masumiyetini ispatlayamayacağını düşünen Andy, hücresinde yalnız kaldığı her an plan kurmaya çalışır. Shawsank’da dönen zorbalığa maruz kalırken bir yandan da kendisi için bir kaçış yolu arar. Bu yolda en büyük destekçisi dostu Red olur. Hapishane hayatı ve esaret ile geçen 20 yıl Andy’i bambaşka bir insana dönüştürür.

Oyuncu & Ekip

Sound

Camera

Roger Deakins

Görüntü Yönetmeni

Art

Peter Landsdown Smith

Sanat Yönetmeni

Terence Marsh

Production Design

Production

David V. Lester

Unit Production Manager

Directing

“Esaretin Bedeli” için ilk yorumu siz yapın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum yapılmamış.