Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Konusu

Yüzüklerin Efendisi serisinin ikinci filmi olma özelliği taşıyan yapıt 2002 yılında vizyona girmiş ve yönetmenliğini Peter Jackson yapmıştır. Aynı adı taşıyan romandan beyaz perdeye uyarlanan film fantezi dalında gişede oldukça fazla bir başarı sağlamayı başarmıştır. Filmin genel hikayesi Frodo ve arkadaşı Sam’in yüzüğü yok etmek için Mordor’a giderken Gollum ile tanışması ile başlar. Bu sırada Gandalf ve kurduğu ittifak Rohan bölgesini savunmak için oldukça zor bir savaşın eşiğindedir.

Frodo ve Sam Mordor’a gitmek üzere yolculuk ederken kaybolduklarını düşündükleri esnada takip edildiklerini fark ederler. Kendilerini takip eden kişi yüzüğün eski sahibi Gollom’dur. Gollom tekrar yüzüğe sahip olmak istediği için bu ikiliyi kandırmayı planlar. Gollom, Frodo ve Sam Mordor yolculuğunu birlikte yapmak zorunda kalırlar ancak bu sırada yüzüğün etkisi Frodo’yu zorlamaya başlamıştır.  Sauron’a daha fazla yaklaştığını hisseden yüzük sahibine ulaşmak için kendi özelliklerini kullanmaya başlamıştır.

Filmin içerisinde verilen diğer hikayede ise Aragorn, Legolas ve Gimli,  Pippin ve Merry adında iki hobbiti aramaktadırlar. Ancak hobbitleri orklar Saruman’a sunmak amacıyla çoktan kaçırmıştır. Bir gece orkların güçlerine saldırıada bulunan  Theodden  onları öldürür  ve etkisiz hale getirmeyi başarır. Bu sırada iki hobbit kaçarak ormana saklanır. Aragorn ve Elf Prensi Legolas iz sürme konusunda oldukça yeteneklidir ve onların ormanda olduğunu tespit ederler. Bu sırada ormanda konuşan ağaçlardan biri iki hobbite yardım edip onları saklamıştır ve  aynı ormanda Gandalf’ta bulunmaktadır. Aragorn ve beraberindeki arkadaşları Gandalf’ı gördüklerinde şaşkınlıklarını ve sevinçlerini gizleyemezler, birlikte hobbitleri aramaya koyulurlar.

Frodo ve Sam’in olduğu hikayede Gollom onların güvenini kazanmak için türlü tuzaklar yapmaktadır. Bunlardan habersiz oldukları için düştükleri tuzaktan tekrar onları Gollom kurtarır ve böylece ona daha çok güveneceklerdir. Üç yolcu sonunda Mordor’un kapısına ulaşırlar ancak oradan girişin tehlikeli olacağını düşündüklerinden başka bir giriş ararlar. Bu sırada Gollom yine onları kandırarak daha tehlikeli bir yere doğru yönlendirir.  Ormana saklanan diğer Hobbitler kendilerine yardım eden konuşan ağaç sayesinde intikam almak için Saruman’a saldırmaya başlarlar.

Üç farklı hikayeden meydana gelen film, Gandalf’ın Theodden kralı üzerindeki büyüyü kaldırması, Sauron ve Saruman ikilisinin eski güçlerini tekrar bir araya getirmesi, Mordor’a gitmeye çalışan Sam, Frodo, Gollum’un yolculuğunun devam etmesiyle son bulur.

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Elijah Wood

Frodo Baggins

Sean Astin

Samwise "Sam" Gamgee

Ian McKellen

Gandalf the White

John Rhys-Davies

Gimli / Treebeard (voice)

Dominic Monaghan

Meriadoc "Merry" Brandybuck

Billy Boyd

Peregrin "Pippin" Took

Andy Serkis

Gollum / Snaga (voice) / Mauhúr (voice)

Liv Tyler

Arwen Evenstar

Production

Bob Weinstein

İdari Yapımcı

Harvey Weinstein

İdari Yapımcı

Mark Ordesky

İdari Yapımcı

Michael Lynne

İdari Yapımcı

Sound

Howard Shore

Orjinal Müzik Yapımcısı

Christopher Boyes

Sound Re-Recording Mixer

Camera

Andrew Lesnie

Fotoğraf Yönetmeni
İlk yorum yapan siz olun “Yüzüklerin Efendisi: İki Kule”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.