Sıkıysa Yakala Konusu

Babasının yasa dışı işler yapması, iş hayatında ki başarısızlığı ve annesinin evi terk etmesiyle sona eren mutlu aile hayatı Frank’in evden kaçmasına ve kısa zaman içerisinde yasal olmayan işlere bulaşmasına neden olur. Annesinin babasının arkadaşıyla yaşadığı gizli ilişki, Frank’i babasına karşı daha düşkün bir hale büründürüyor ve ona armağanlar almaya başlıyor .Henüz yirmili yaşlarının başında olan onlarca ülke gezerek bazen pilot, bazen doktor, bazen savcı olarak kılık değiştiren Frank Abagnale zeki bir dolandırıcılık maceralarıyla FBI’ı peşinde taktığı bir aksiyon komedi filmidir. Henüz 16 yaşındayken başladığı çek sahtekarlığını 26 ülkede sürdürmüş ve 2,5 milyon dolar civarında dolandırıcılık yapmış ve ABD tarihinin en ses getiren banka soygununu gerçekleştirmiştir.

Gerçek hayattan uyarlanan filmde Frank’i başarılı aktör Leonardo DiCaprio canlandırmaktadır. En çok arananlar listesinde yer alan Frank’i tecrübeli FBI ajanı olan Carl Hanratty, onu yakalayıp adalete teslim etmek üzere görevlendirilmiştir. Tom Hanks ajan Carl rolünde karşımıza çıkıyor .Ancak onun bu yaştaki kıvrak zekası Carl için kendisini yakalaması konusunda onur meselesi haline gelmiştir. Sürekli olarak kılık değiştirdiği için yakalanması oldukça zor olan Frank, türlü oyunlarla FBI’nın takibini sürdürmeyi başarmıştır, bu sırada ajan Carl başarısızlığından ötürü baskı altında kalmaya devam ediyordur.

Yakalanmamayı başararak başarılı bir şekilde sahte çek işlerini sürdüren Frank, bir gün peşinde olan ajan Carl ile karşılaşır fakat kendisinden kaçmayı başarır. Bu andan itibaren Frank pes etmeden peşinde koşmaya devam eden Carl’a karşı bir yakınlık hissetmeye başlar. Filmin ilk başlarında olan kedi-fare kovalamacası Carl ile Frank arasında daha sonra tahmin edilemez bir dostluğa ve uzun bir hikayeye dönüşür. Carl’ın elinden kaçmayı başardığı aynı gece polisler tarafından yakalanır. Çocuk mahkemesinde yargılanmak ister fakat bu reddedilir ve 12 yıl hapis cezası alır.

Diğer sahte çek düzenleyen kişileri yakalamak için Frank’ten yardım isteyen Carl, kalan cezasını büroda FBI için çalışıp kendi gözetiminde tamamlaması teklifinde bulunur. Kendisinden tekrar kaçmayacağına emin olduktan sonra diğer suçluları yakalamak için bu iki dost sık sık birlikte çalışırlar.

Sıkıysa Yakala Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Leonardo DiCaprio

Frank Abagnale Jr.

Tom Hanks

Carl Hanratty

Christopher Walken

Frank Abagnale

Martin Sheen

Roger Strong

Nathalie Baye

Paula Abagnale

Amy Adams

Brenda Strong

James Brolin

Jack Barnes

Guy Thauvette

Warden Garren

Kitty Carlisle

Kitty Carlisle

Sarah Rush

Secretary

Celine du Tertre

Little Girl on Street

Brian Howe

Earl Amdursky

Sound

John Williams

Original Music Composer

Production

Terri Taylor

Casting Associate

Daniel Lupi

Co-Executive Producer

Laurie MacDonald

Executive Producer

Camera

Janusz Kamiński

Director of Photography

Editing

Writing

Art

John Warnke

Assistant Art Director

Leslie A. Pope

Set Decoration

Crew

Webster Whinery

Stunt Coordinator

Costume & Make-Up

Mary Zophres

Costume Design
İlk yorum yapan siz olun “Sıkıysa Yakala”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Sıkıysa Yakala