Er Ryan’ı Kurtarmak Konusu

   2.Dünya Savaşı’nda geçen hikayenin senaryosunu Robert Rodat yazmış olup yönetmenliğini Steven Spielberg yapmıştır. Oyuncu kadrosunda ünlü aktör Tom Hanks ve kendisine Edward Bruns ve Tom Sizemore eşlik etmiştir. Filmin genel hikayesine bakacak olursak Yüzbaşı John Miller ve askerlerinin savaşın farklı cephesinde üç kardeşi öldürülmüş olan er James Francis Ryan’ın askerliğinin sona ermesinden sonra onu bulup evine gönderme mücadelesini anlatır.

   Filmin açılış sahnesi yaşlı bir adamın ailesiyle birlikte bütün alanın haçla dolu olduğu bir mezarlıkta yürümesiyle başlıyor. Yaşlı adam gördüğü bir mezarın yanında diz çöküp ağlamaya başlıyor. Daha sonra amerikan bayrağına odaklanan kamera yaşlı adamın savaş sırasındaki anılarına götürüyoruz izleyiciyi. 1944 yılında geçen hikayede bir çıkarma gemisi fırtınalı havaya rağmen mücadele hırsıyla, dualarla yoluna devam etmektedir. Komutanları askerlere emir yağdırdığı esnada kamera bazı sahnelerde gemide bulunan askerlerin gözünden anlatıyor gelişmeleri. Çevreden gelen top sesleri, makinalı silahların birbiri ardına çıkardığı mermilerin yankıları bütün seslerin birbiriyle karışmasına neden oluyor. Geminin kıyıya gelmesiyle birlikte makinalı silah askerlerin üzerine mermi yağdırmaya başlıyor. Yaklaşık yarım saat süren bu bölümde askerlerin hayatını kaybettiği diğer askerli izlemek zorunda kalmasıyla devam ediyor. İzleyiciyi sadece savaş filmi olma özelliğinden uzaklaştıran bu sahneler oldukça dramatik hikayeleri barındırıyor. Bu sırada Rr Ryan’ın hikayesine geçiyor kamera. Paraşütle çıkartma gemisinin arkasından görevine devam eden askerin ailesine bir mektup gidiyor. Ryan ailesi üç çocuğunu savaşta kaybetmiş ve ABD yönetiminin kesin emriyle sağ kalan son çocuğun her ne koşulda olursa olsun savaştan kurtarılıp ailesine teslim edilmesi gerektiğini söylenir. Er Ryan savaş sırasında yaralanmıştır ve bu bilgi John Miller ve askerlerine bildirilerek onu kurtarılması emredilir. Kurtarma görevi verilen askerler her ne kadar doğruluğunu sorgulasada verilen emirlere uymak zorundadırlar.

   John Miller ve askerleri Ryan’ı bulmayı başarmıştır ve kendisine gelme gerekçelerini ifade ederler. Ancak Ryan görevini terkedip evine dönmeyi kabul etmez. Bunun üzerine John Miller ve diğer askerler bölgede kalıp Er Ryan ile birlikte Alman güçlerine karşı savaşmaya karar verir. Yüzbaşı John miler, evine götürmeye geldiği Er Ryan’ın kollarında hayatını kaybeder. Bunun üzerine 1998 yılındaki Er Ryan sahnesine tekrar geri döneriz.

 

Er Ryan’ı Kurtarmak Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Tom Hanks

Captain John H. Miller

Matt Damon

Private James Francis Ryan

Tom Sizemore

Technical Sergeant Michael Horvath

Edward Burns

Private Richard Reiben

Barry Pepper

Private Daniel Jackson

Adam Goldberg

Private Stanley Mellish

Vin Diesel

Private Adrian Caparzo

Giovanni Ribisi

T-Medic Irwin Wade

Ted Danson

Captain Fred Hamill

Jeremy Davies

Corporal Timothy Upham

Paul Giamatti

Sergeant William Hill

Dennis Farina

Lieutenant Colonel Walter Anderson

Joerg Stadler

Steamboat Willie

Max Martini

Corporal Henderson

Sound

Gary Rydstrom

Sound Designer

Richard Hymns

Supervising Sound Editor

Directing

Camera

Janusz Kamiński

Fotoğraf Yönetmeni

Editing

Costume & Make-Up

Joanna Johnston

Costume Design

Art

Thomas E. Sanders

Production Design

Visual Effects

Neil Corbould

Special Effects Supervisor
İlk yorum yapan siz olun “Er Ryan’ı Kurtarmak”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Er Ryan'ı Kurtarmak