Geleceğe Dönüş

Doğmadan önce başı belaya giren tek delikanlı.

Geleceğe Dönüş Konusu

1985 yılında vizyona girmesine rağmen günümüzde dahi etkisini devam ettirmeyi başarmış bu kült filmin yönetmenliğini Robert Zemeckis yapmıştır. Bilim kurgu dolu senaryosunun yanında izleyici için komik diyalogların yaşandığı filmin oyuncu kadrosunda Michael Fox, LeaThompson ve Christopher Lloyd bulunuyor. Filmin hikayesine bakacak olursak genç birinin yanlışlıkla geçmişe giderek annesini etkilemesi sonucu gerçekleşen yanlışı düzeltmek için tekrar bulunduğu yıla gitme mücadelesini anlatılır.

Dr. Brown bir otomobilden zaman makinasını yaptını Marty’ söyler ve bunu ispatlamak için kedisi Einstein’i bir saatle birlikte otomobilin içine koyar. Kedi geri geldiğinde saati doktorun saatinden 1 dakika farklıdır ve bu şekilde makinenin işe yaradığı anlaşılır. Araba plütonyum ile çalışır ancak 88 mil hıza ulaştığında geçmişe yada geleceği gittiği henüz bilinmez. Libyalı terörist ekibi plütonyum bulunduran doktorun evini basmaya gelir ve onu vururlar. Marty kaçmak için arabaya biner ancak arabanın 88 mil yapması sonucu 1955 yılına gider. Arabayı bir restaurantın yanına park eder ve içerir gider. O sırada bulunduğu zaman kendi zaman diliminden çok farklı olduğunu farkedip şaşkına döne ve o sırada babası olan George ile karşılaşır.

George, Biff ve arkadaşları tarafından saldırıya uğrar. Bu sırada annesi Lorraine’yi de görür ve babasıyla ilişkisi olduğunu farkeder. Marty bir kazadan babasını kurtarmak için kendini aracın önüne atıp yaralanır. Uyandığında annesi Lorraine’nin yanında bulur kendisini ve genç Lorraine gelecekteki oğluna ilgi duymaya başlar. Marty bu durumdan çok utanıp doktor Brown’un bulunduğu yere gider. Doktor ilk başta ona inanmasada daha sonra inanacaktır. Eğer annesi ve babasının bir arada bulunmasını sağlayamazsa yok olmaya başlacağını söyler. Bunu başardığında ise geleceğe tekrar dönmesi için arabayı bir saat kulesinin altındayken yıldırım çarpmasını sağlamaları gerekir. Marty’nin George ile Lorraine’yi buluşturmaya sağlayıp Lorraine’nin peşini bir türlü bırakmayan Biff’i oyunun dışında bırakması gerekir. Ancak bu sandığı kadar kolay olmaz çünkü Biff ve adamları hem George’ye hemde Marty’e sürekli zarar vermeye çalışır.

Annesiyle babasının geçmişte bir arada tutmayı başaran Marty, doktorunda yardımıyla 1985 yılına dönmeyi başarmıştır. Eve geldiğinde ünlü bir yazar olmayı başarmış George ve onun hizmetçisi Biff’i görüyoruz. Marty sevgisiliyle konuştuğu esnada doktor Brown gelir ve kendilerini bir sorunun beklediğini ve tekrar zamanda yolculuk yapmaları gerektiğini söyler.

Geleceğe Dönüş Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Sound

Editing

Production

Kathleen Kennedy

İdari Yapımcı

Frank Marshall

İdari Yapımcı

Frank Marshall

Second Unit Director

Art

Lawrence G. Paull

Production Design

Crew

Arthur F. Repola

Post Production Supervisor
İlk yorum yapan siz olun “Geleceğe Dönüş”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.