Batman Başlıyor

2005140 dk, ,

Kara Şövalye Efsanesi Başlıyor...

Batman Başlıyor Konusu

2005 yılı yapımı olan filmin yönetmeni Christopher Nolan yapmıştır. Filmin başrolünde bir çok başarılı aktörü bir arada görmek izleyiciye büyük mutluluk sağlıyor. Batman rolünde Christian Bale ve yan rollerde Liam Neeson, Michael Caine, Cillian Murphy, Morgan Freeman gibi isimleri görüyoruz.

Filmin ilk dakikalarında henüz yaşı küçük Bruce Wayne ve Rachel’i Wayne malikanesinin bahçesinde oynarken görüyoruz. Bruce saklanıp Rachel’in kendisini bulmasını beklediği sırada bir mağaraya düşüp yaralanır. Daha sonra baba Thomas Wayne, anne Martha ve Bruce birlikte bir gösteriye giderler. Gösteride yarasa kostümlü insanlar vardır ve Bruce bundan rahatsız olur. Thomas ailesiyle birlikte evlerine döndüklerinde bir hırsızla karşılaşır. Hırsız Thomas’ı ve Martha’yı öldürüp kaçmayı başarır. Aradan yıllar geçmiş Bruce üniversite mezunu olup Gotham’a geri dönmüştür. Ailesinin katilini öldürmek istediği esnada başka biri tarafından öldürüldüğünü görür ve Rachel tarafından bölgeden uzaklaştırılır. Gotham şehri, polis ve yargıçların Falcone’nin emrinde olduğu karanlık bir şehir olmuştur artık. Bruce bunun üzerine uzaklaşmak için gemiyle dünyayı gezmeye karar verir.

Bu sırada dövüş sporlarına merak salar ve Gölgeler Birliği’ne katılır. Burada ninjutsu dövüş sporunu öğrenir. Daha sonra tekrar Gotham’a geri döner ancak bu sırada şehir Falceno’nin eline daha çok geçmiş durumdadır. Bu sırada bir akıl hastanesinde suçların bilerek delirtildiğini öğrenir. Bruce şehrin bu kötülüklerden temizlenmesine karar verir ve kendine bir imge aramaktadır. Aklına küçükken korktuğu yarasalar gelir ve malikanenin altına bir tesis kurdurmuştur. Daha sonra bir kostümü ve bir batmanmobile’si olmuş akıl hastanesinde delirtilmeye çalışan Rachel’i kurtarmayı başarmıştır. Bu sırada polisler kendisini takip etmeye başlar ancak kısa sürede malikaneye gelmiştir. Daha sonra Gotham şehrinin elit insanlarının katılacağı bir davet düzenler. Malikanesine gelenler arasında Ghul vardır. Ghul’un amacı akıl hastanesinde kullanılan ilaçları bütün Gotham halkına enjekte edip şehri yok etmektir. Bunu öğrenen Bruce ve Ghul arasında tartışma yaşanır ancak Ghul’un adamları tarafından malikane küle çevrilir.

Batman kostümüyle karşımıza çıkan Bruce Ghul ile bir kovalamaca içerisine girmiştir. Şehrin yok olmasına izin vermeyeceğini söyleyerek Ghul ile dövüşmeye başlar. Bu sırada Rachel tekrar onların eline düşmüştür ancak Batman onu kurtarmayı başarır. Bu sırada Ghul ölmüştür ve Gotham şehrinin artık bir tehlikesi kalmadığını düşünür. Ancak şehrin her yerine dağıtılan Joker kartları vardır.

Batman Başlıyor Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Christian Bale

Bruce Wayne / Batman

Liam Neeson

Ra's al Ghul / Henri Ducard

Michael Caine

Alfred Pennyworth

Katie Holmes

Rachel Dawes

Gary Oldman

James Gordon

Cillian Murphy

Dr. Jonathan Crane / Scarecrow

Tom Wilkinson

Carmine "The Roman" Falcone

Rutger Hauer

William Earle

Ken Watanabe

decoy Ra's al Ghul

Linus Roache

Thomas Wayne

Gus Lewis

Bruce Wayne (Age 8)

Emma Lockhart

Rachel Dawes (Age 8)

Colin McFarlane

Gillian B. Loeb

Sound

Hans Zimmer

Original Music Composer

James Newton Howard

Original Music Composer

Writing

Bob Kane

Characters

Directing

Camera

Wally Pfister

Director of Photography

Editing

İlk yorum yapan siz olun “Batman Başlıyor”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.