Vol-i Konusu

Time dergisinin en iyi 25 animasyon film listesinde kendine yer bulmayı başarmış film 2008 yılı yapımı animasyon türünde eleştirisel bir filmdir. İnsanoğlunun kendi yarattıkları gelecekte kendilerini neyin beklediğini anlatacak bir hikaye sunuyor izleyiciye. İnsanlar çevrelerini çöp yığınlarıyla doldurmuş, ürettikleri robotlar yüzünden tembelliğe alışmış aslında eski dünya diye tabir edilen gezegen yok olma derecesine gelmiştir. Kimsesiz, çöp yığınları arasında kalmış binalar izleyicilere yalnız bir şehir görüntüsü vermektedir.

Wall-e yalnız bir ruh haliyle ve onun sürekli yanında olan bir hamam böceğiyle çöp yığınlarının arasında karşımıza çıkıyor. Eskiden dünyada insanların nasıl ve ne şekilde yaşadığını merak ederken izleyiciye aslında nasıl yaşadıklarına direkt olarak nasıl yaşadığını cevaplayacak bir yorum bırakmaktadır. Wall-e mesaisine yetişmeye çalışan çalışkan bir işçiyi andıran hamam böceğinin kendisini takip etmesini istemeyen bir robottur. Robot yoluna devam eder ancak hamam böceği gizli gizli onu takip etmektedir. Önünde gördüğü her çöp yığını onu başka bir çöplüğe sürüklemektedir ve o bulduğu bazı çöpleri yanındaki çantasına biriktirir.

Vol-i Filmi İncelemesi

Mutlu olduğu yuvasına giderken bir zeka küpü bulur ve onu da çantasına alır. İzleyiciye sürekli olarak Wall-e’nin mesai gibi çalışan bir emekçi olduğu izlenimi verilir. Hangarın içinde raflarında Wall-e’nin düzenle yerleştirdiği eşyalar dikkatimizi çekmektedir. Raflardaki çöp yığınlarının düzenli oluşu aslında düzenli bir hayatın nasıl oldu da bu hale geldiğini düşündürür. Yalnızlığından sürekli olarak canımızı sıkan Wall-e, Eva adlı bir robotla karşılaşır. Eva farklı bir gezegenden gelmiştir ve davranışları oldukça gariptir ve Wall-e onun bu davranışlarını uzaktan sessizce izlemeye başlar. Bunu farkeden Eva, utanıp bir köşeye gizlenir. Birbirlerine zarar vermeyeceklerini anladıklarında dostlukları başlar ve Wall-e, Eva’yı yaşadığı hangara götürür. Eva hangardaki eşyalara dokunmak istediğinde Wall-e değerli eşyalarına zarar gelmesinden korkar ve titizlikle Eva’nın hareketlerini takip eder.

Eva ve Wall-e’nin iletişimi zamanla gelişir. Robot Eva, bir problem yaşar ve bedeni sinyal vermeye başlar. Wall-e onun hayatını kurtarır ve dikkatini çekmek için onun sevdiği şeylerle ilgilenmeye başlar. Eva’nın görevi tamamlanmış ancak Wall-e ondan ayrılmak istememiştir. Eva onu kendisiyle gelmesini teklif eder ve Wall-e bunu kabul eder. Birlikte gittikleri aksiyon gemisinde insanların yedi yüz yıldır yaşamakta olduğunu anlarlar. İnsanlar aslında bu gezegenin varlığını bilgisayardan izlemekte, tembelce bir hayat sürmektedir.

Vol-i Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Ben Burtt

WALL·E / M-O (voice)

Elissa Knight

EVE (voice)

Jeff Garlin

Captain (voice)

Fred Willard

Shelby Forthright, BnL CEO

Kathy Najimy

Mary (voice)

Sigourney Weaver

Ship's Computer (voice)

Teddy Newton

Steward Bots (voice)

Bob Bergen

Axiom Passenger (voice)

John Cygan

Axiom Passenger (voice)

Pete Docter

Axiom Passenger (voice)

Paul Eiding

Axiom Passenger (voice)

Donald Fullilove

Axiom Passenger (voice)

Jess Harnell

Axiom Passenger (voice)

Directing

Writing

Andrew Stanton

Original Story

Production

John Lasseter

Executive Producer

Thomas Porter

Executive Producer

Andrea Warren

Production Manager

Sound

Thomas Newman

Original Music Composer

Ben Burtt

Sound Re-Recording Mixer

Crew

Art

Ralph Eggleston

Production Design

Jason Deamer

Art Direction

Visual Effects

İlk yorum yapan siz olun “Vol-i”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.