Yılanların Öcü Konusu

Yılanların Öcü izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Türk sinemasının en çok öne çıkan isimlerinden birisi olan Metin Erksan, özellikle 1960’lı yıllarda çektiği filmleri ile Türk sinemasına en parlak dönemlerini yaşatmıştır. Birçok başarılı filmde imzasını görebileceğimiz Erksan’ın en iyi yapıtlarından birisi olarak kabul edilen filmlerinden olan Yılanların Öcü, kitaptan uyarlanan bir filmdir. Zaman içerisinde Erksan’dan sonra uyarlamaları yapılan Yılanların Öcü, 1962 yılında Metin Erksan imzası taşıyan versiyonu ile Türk sinemasında ölümsüz olarak kabul edilmektedir.

Filmin baş karakteri Bayram, köyde annesi Irazca ve karısı Hatçe ile birlikte yaşamaktadır. Yoksul bir köylü olarak yaşamını sürdüren Bayram, Köy Kurulu üyelerinden Haceli ile bir anlaşmazlık yaşar. Haceli, Bayram’ın evinin önüne yeni bir ev yapmak ister fakat Bayram buna karşı gelir. Bu nedenle Haceli ile düşmanlıkları başlar. Bayram muhtarın kendisine destek çıkmasını beklese de muhtarın tercih ettiği taraf Haceli olur. Bayram şimdi hem Haceli’ye hem de muhtara karşı mücadele vermek zorundadır. Haceli, muhtarla da bir olarak Bayram’ı bu davadan vazgeçirmek için her türlü yola başvuracaktır.

Zaman zaman yapıtlarında dönem dışı konuları işleyen aykırı yönetmenlerden Metin Erksan, bu filminde, 1960’lı yılları tam olarak yansıtmayı başarmıştır. 1960’lı yılların sinemasında, daha çok toplumcu gerçekçi anlayışın hakim olduğunu görürüz. Yılanların Öcü filminde de Metin Erksan’ın bu anlayışın dışına çok fazla çıkmadığı, döneme ayak uydurduğu görülmektedir. Fakir Baykurt tarafından kaleme alınan romanı sinemaya uyarlayan Erksan, filmin beyazperdedeki yansımasını ayı etkileyicikle izleyicilere sunar.

Yılanların Öcü Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Yılanların Öcü”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.