Sevmek Zamanı Konusu

Sevmek Zamanı izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Türk sinemasının kült filmlerinden birisi olan Sevmek Zamanı, Metin Erksan’ın bir başkaldırısı olarak görülebilecek filmlerinden birisidir. 1965 yapımı Sevmek Zamanı, Halil ve Sema’nın hikayesine odaklanıyor. Halil, Mustafa’yla birlikte boyacılık yapmaktadır. Halil kendi halinde sessiz ve sakin bir adamdır. Yine Mustafa ile birlikte boyamak için gittikleri bir köşkte, evin hanımının resmini görür. Evin hanımı, yılın sadece belli zamanlarında eve gelmektedir. Bu nedenle o esnada evde kimse yoktur. Halil gördüğü resme aşık olur. Evle işleri bitmiş olsa bile, bir yıl boyunca her gün eve gitmeye devam eder ve resmi seyreder.

Halil’in yine resmi seyrettiği günlerden birinde, resmin sahibi Sema bu an’a tanık olur. Durumdan etkilenen Sema, Halil’in aşkına karşılık vereceğini söyler fakat Halil bunu kabul etmez. Olayların akışı bu şekilde ilerlerken, Sevmek Zamanı, dönemine toplumcu gerçekçi dönemde çekilmiş bir film olarak, döneminde farklı bir tarzda olması ile dikkat çeker.

Türk sinemasının duayen isimlerinden birisi olan Metin Erksan, dönemin anlayışının dışına çıkarak, Sevmek zamanı ile izleyicisine daha çok felsefik bir bakış açısı kazandırır. Halil’in iç dünyası ve olaylara yaklaşımı, bu esnada kullandığı her bir replik, izleyenleri farklı duygulara sürüklerken, aynı zamanda sorgulamaya da iter. Cannes ödüllü Metin Erksan’ın en iyi filmlerinden birisi olarak nitelendirilen Sevmek Zamanı, günümüzde hala sinema derslerine konu ve örnek olan filmler arasında yer almaktadır.

Sevmek Zamanı Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Sevmek Zamanı”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.