Hamilton Konusu

Bir filmden çok bir müzikalin beyaz perdeye aktarımı olarak nitelendirilen film kendisini Kral George olarak tanıtan kişinin salona yaptığı konuşma ile başlar. Kadrosunda Daveed Diggs, Ronee Elise, Jonathan Groff ve Chris Jakson’un bulunduğu ekip sırayla sahneye çıkıp belli soundlar altında hikaye anlatmaya başlar.

Alexander Hamilton’un hayat hikayesinin anlatıldığı müzikal gösteride birbirinden ilginç ve şık kostümlerle sahneye çıkan oyuncular genellikle hiphop soundları olsada yer yer farklı enstrümanlar kullanılarak çıkarılan seslerin üzerine konuşma yaparlar. Seyircinin bazı bölümlerde alkışlarla kendilerine eşlik ettiğini görebiliyoruz. Filmi dramatik biyografi türünde yorumlamak mümkün. Hamilton henüz on yaşındayken babası borç batağında yüzmektedir ve ailesini terkeder. Çok geçmeden annesi rahatsızlanır ve Hamilton onunla ilgilenmek zorunda kalır. Daha sonra kuzeninin yanına taşınır ancak talihsizlik orada da peşini bırakmamıştır. Kuzeninin intihar etmesi üzerine yapayalnız kalan Hamilton cesaretini toplayarak okula yazılmaya karar verir. Gelecek planlaması için bir çok farklı işte çalışmak zorunda kalmış hatta bazen dolandırıcılık ve hırsızlık yapmak zorunda kalmıştır.

Bir geminin güvertesinde çalışmaya başladığında New York’ta daha başarılı olabileceğine karar vermiştir. New York’a geldiği sırada sahne müzikalin yanı sıra karşılıklı diyaloğa dönüşür ve Hamilton Aaron Burr ile konuşmaya başlar. Bir barda eğlenen bir kaç kişiyle karşılaşır ve karşılıklı sözlü atışmaya başlarlar. İki grup arasında geçen atışmada sadece bireysel sorunlardan değil ülkenin toplum üzerindeki olumsuz etkilerinde de bahsedilir. Vergiler, yanlış eğitim ve ekonomi sistemi bunlardan bir kaçıdır. Değişmesi gereken cezalar ve kurallar. Kendisinin yetim olduğunu ve çok zor şartlar altında bulunduğu noktaya geldiğini anlatır. Ancak hırsı ve sahip olduğu öz güven sayesinde elde edemeyeceği başarının olmadığının altını çizer. Söylediğini başarır ve George Washington’un yardımcılığını yapmaya başlar.

Daha sonra içinde bulunan savaşta izin verilmemesine rağmen önemli ölçüde rol oynamaya başlamıştır. Daha sonra avukat olur ve Washington’un Amerikan Başkan’ı olmasıyla birlikte ekonomiden sorumlu bir üst düzey yetkili olmayı başarır. Tüm bu hikaye müzikali ortaya çıkaran insanlarla birlikte dans eden başka oyuncuların eşliğinde sahne ışıklarının yönlendirmesiyle hem salondaki seyirciye hem sinema severlere sunulur.

Hamilton Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Lin-Manuel Miranda

Alexander Hamilton

Phillipa Soo

Eliza Hamilton

Daveed Diggs

Marquis de Lafayette / Thomas Jefferson

Christopher Jackson

George Washington

Jasmine Cephas Jones

Peggy Schuyler / Maria Reynolds

Okieriete Onaodowan

Hercules Mulligan / James Madison

Anthony Ramos

John Laurens / Philip Hamilton

Jonathan Groff

King George III

Sydney James Harcourt

Phillip Schuyler / James Reynolds / Doctor/ Ensemble

Camera

Declan Quinn

Görüntü Yönetmeni

Directing

Production

Jill Furman

İdari Yapımcı

Sound

Alex Lacamoire

Music Arranger

Crew

Editing

Art

David Korins

Production Design

Costume & Make-Up

Paul Tazewell

Costume Design

Writing

İlk yorum yapan siz olun “Hamilton”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.