Sapık Konusu

1960 yapımı korku ve gerilim filmi Sapık, Alfred Hitchcock’un başyapıtı olarak kabul edilir. Marion ve sevgilisi Sam evlenmek isterler fakat yeterli paraları yoktur. Marion bir bankada çalışmaktadır ve yaşadığı hayattan mutsuz olan bir kadındır. Birgün birikmiş 40 bin dolar nakit parası olan bir adam bankaya gelir. Patronu bu parayı Marion’a verir ve bankaya yatırmasını ister. Genç kadın sevgilisini terkeder ve parayı alarak çalıntı bir araya yola çıkar. Yolda şüpheli davranışları bir polisin dikkatini çeker ve onu takip etmeye başlar. Çok yağmurlu bir gecede, geceyi geçirmek için yol kenarında olan motele gelir. Ana yol başka bir tarafa taşındığı için motel sapa bir köşede kalmıştır ve işleri eskisi gibi değildir.

Nadiren müşteri gelen motelin sahibi Norman Bates büyük bir konakta yaşlı ve hasta annesiyle beraber yaşamaktadır. Norman ile muhabbet etmeye başlayan Marion, genç adamın annesinin çok zor bir olduğunu görür. Sürekli gençle kavga etmektedir. Norman’ın ölü ve doldurulmuş kuşlara olan merakı kadına oldukça ilginç gelir.  Odasına geçtikten sonra duş almak için banyoya girer. Bu sırada yaşlı kadın elinde bir bıçakla gelerek genç kadını defalarca bıçaklayarak öldürür. Durumu farkeden Norman soğukkanlı tavırlarla banyodaki kanları temizler. Genç kadının cesedini kucağına alır ve eşyaları ile birlikte kadının arabasının bagajına koyar. Arabayı yakınlarda bulunan bir göle sürer ve çamurlu göl arabayla birlikte kadının cesedini yutar. Böylece bütün delilleri ortadan kaldırmış olur.

Kaybolan kadının izi sürmek ve parayı bulmak için bir sigorta müfettişi tutulur. Müfettiş araştırmaları sonucu motele gelir ve Norman’ı sorguya çeker.  Norman müfettişin annesiyle tanışma isteğini ısrarla reddince kuşkuları artar ve eve gizlice girmeye karar verir. Eve girdiği anda yaşlı kadın tekrar ortaya çıkarak müfettişi bıçaklayarak öldürür.

Bu sırada genç kadının ablası ve sevgilisi de olayın izini sürmeye başlamıştır. Müfettişin ortadan kaybolmasıyla şüpheleri gittikçe artar. Kasabanın şefiyle görüşürler ve Norman’ın annesinin yıllar önce öldüğünü öğrenirler. Bunun üzerine Norman’ı ve evini daha iyi araştırabilmek için motele gelirler. Evli, normal bir çift gibi davranarak bir oda kiralarlar. Sevgilisi Norman’ı oyalarken ablası gizlice eve girerek yaşlı kadının izini sürmeye çalışır.

Mücadelenin sonunda Norman’ın çift kişilik taşıyan şizofren hastası bir genç olduğu ortaya çıkar. Yıllar önce ölen annesinin yokluğunu kabullenememiştir. 2. Kişiliği ölmüş annesini temsil eder. Onun gibi giyinir ve onun gibi konuşur. İnsanları öldürmeye meyilli olan bir karakteri vardır.

Sapık Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Anthony Perkins

Norman Bates

Vera Miles

Lila Crane

John Gavin

Sam Loomis

Janet Leigh

Marion Crane

Martin Balsam

Det. Milton Arbogast

John McIntire

Sheriff Al Chambers

Simon Oakland

Dr. Fred Richman

Vaughn Taylor

George Lowery

Lurene Tuttle

Mrs. Chambers

John Anderson

California Charlie

Mort Mills

Highway Patrol Officer

Fletcher Allen

Policeman on Steps (uncredited)

Walter Bacon

Church Member (uncredited)

Directing

Hilton A. Green

Assistant Director

Sound

Bernard Herrmann

Original Music Composer

William Russell

Sound Designer

Waldon O. Watson

Sound Designer

Costume & Make-Up

Helen Colvig

Costume Supervisor

Rita Riggs

Costume Design

Art

George Milo

Set Decoration

Robert Clatworthy

Sanat Yönetmeni

Joseph Hurley

Sanat Yönetmeni

Camera

John L. Russell

Fotoğraf Yönetmeni
İlk yorum yapan siz olun “Sapık”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.