Ölüm Korkusu

1958128 dk, ,

Alfred Hitchcock sizi bir terör ve gerginlik dalgası içine alıyor!

Ölüm Korkusu Konusu

Alfred Hitchcock’un yönetmenliğinde çekilen film 1958 yılında vizyona girmiş bir gerilim filmidir. Asıl adı Vertigo olan film 1954 yılında yayınlanmış bir romandan uyarlanmıştır. Dedektif Scottie Ferguson, bir arkadaşının çatıdan düşmesi sonucu yükseklik korkusuna kapılmıştır ve bu olayın üzerinden gelişen olaylar anlatılır.

San Francisco’da gerçekleşen uzun süreli bir kovalamaca sonucu kamera bir apartmanın çatısında buluyoruz kendimizi. Dedektif Scottie polis arkadaşıyla birlikte çatıda kovalamaca yaşarken arkadaşı onun yüzünden çatıdan düşüp hayatını kaybeder. Yaşanılan bu olay Scottie için vertigo başlangıcına neden olur. Bunun üzerine bu olayı unutmak ve yaşadığı yükseklik korkusunu yenmek için bir süre mesleğinden uzaklaşma kararı alır. Eski dostu Midge ile buluşup son zamanlarda yaşadığı psikolojik travmalardan bahseder. Mesleğinden uzaklaşma kararı almıştır ancak Midge eski arkadaşından bir iş ister. Dedektif olması itibariyle ondan eşini takip etmesini teklif eder. Yalnız kadının ailesinin psikolojik sorunları vardır. Dedektif Scottie bu olaylar hakkında bilgi edinmek için Midge’nin yönlendirdiği bir kitapçıdan bilgiler aramaktadır. Bir süre sonra Madeleine adlı kadını bulur ve onu takip etmeye başlar.

Ancak edindiği bilgiler doğrultusunda gerçektende kadının hareketlerinin anormal olduğu anlaşılır. Medeliene bir resim sergisine girer ve onun peşinden gider. Medeleine’nin bir resmin önünde saatlerce tabloyu izlediğini görür. İzlediği adımlar sonucunda portrede yer alan kişinin geçmiş yıllarda yaşamış asil bir kadın olduğunu anlar. Medeleine kendine o kadını örnek almıştır. Kıyafetlerini ve hareketlerini tamamen o kadınınkine benzer bir şekilde örnek almaktadır. Hatta öğrendiği bir bilgi Medeleine’nin ölümünün portredeki asilzadeninkiyle aynı şekilde olmasını istemektedir. Dedektif Scottie tüm bunları anladığında bir süre sonra kendisininde psikolojik sorunlar yaşamaya başladığını farkeder. Medeliene bir kilisenin tepesine çıkıp kendini boşluğa bırakıyor ancak Scottie yaşadığı vertigo yüzünden ona müdehale etmekte tereddüt yaşıyor.

Dedektif Scottie yşadığı olaylar sonucunda akıl sağlığı iyice bozulmuş hastaneye kaldırılmıştır. Bu sırada sık sık kabuslar görmeye başlamıştır. Taburcu olduktan sonra yolda Judy adında bir kadını görüyor ve onu Medeleine’ye benzetiyor daha sonra sürekli onu takip etmeye başlıyor.

Ölüm Korkusu Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

James Stewart

Det. John 'Scottie' Ferguson

Kim Novak

Madeleine Elster / Judy Barton

Barbara Bel Geddes

Marjorie 'Midge' Wood

Tom Helmore

Gavin Elster

Raymond Bailey

Scottie's Doctor

Ellen Corby

Manager of McKittrick Hotel

Lee Patrick

Car Owner Mistaken for Madeleine

Bess Flowers

Diner at Ernie's (uncredited)

Alfred Hitchcock

Man Walking Past Elster's Office (uncredited)

Sound

Bernard Herrmann

Original Music Composer

Art

Henry Bumstead

Art Direction

Hal Pereira

Art Direction

Sam Comer

Set Decoration

Crew

Herbert Coleman

Associate Producer

Camera

Robert Burks

Director of Photography

Editing

Costume & Make-Up

Edith Head

Costume Design

Production

İlk yorum yapan siz olun “Ölüm Korkusu”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.