Gizli Teşkilat Konusu

Alfred Hitchcook’un yönetmenliğini yaptığı 1959 yılı ABD yapımı film 1995 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel miras ilan edilerek koruma altına alınıştır. Reklam firmasında çalışan Roger Tornhill’in bir yanlış anlaşılmayla karşılaşması hayatının değişmesine neden olmuştur.

Madison Caddesin’de bulunan bir reklam şirketinin müdürü olan Roger Thornhill orta yaşlı kendi halinde biridir. Arkadaşlarıyla vakit geçirmek için bir bara gittiğinde hiç tanımadığı kişiler tarafından kaçırılıp şehir dışında sorguya çekilir. Aslında çift taraflı yönüyle dikkat çeken bir hükümet ajanıyla karıştırılmıştır. Onu sorgulayan kişi Townsend kendisinin gizli bilgilere sahip olduğunu ve bunları söylemesini ister. Hiç bir bilgiye sahip olmadığını söylesede karşısındakileri inandıramaz. Sorgu esnasında Thornhill’e kaplan lakabıyla hitab ettiklerinde bir yanlış anlaşılma olduğuna inanır. Bunun üzerine aradıkları kişinin kendisi olmadığını yineler ancak yine onları inandıramaz. Sorgulama sonucu istedikleri bilgiyi elde edemediklerini farkedince kendisine zorla içki içirilik ve bir uçurumun kenarına atılır.

Thornhill kendine geldiğinde uçurumun kenarından kurtulmayı başarmıştır ve artık amacı kaplan lakaplı bu kişiyi arayıp bulmaktır. Kaplan kayıtlarda olan bir isimdir ancak gerçekten öyle bir kişi yoktur çünkü Amerikan gizli istihbaratının kendi çıkarları doğrultusunda meydana getirdikleri uydurulmuş bir isimdir. Thonrhill kendisini sorgulayan Townsend’in Birleşmiş Milletlerde çalışan bürokrat olduğunu öğrenir ve görüşmek için Birleşmiş Milletler binasına gider. İçeriye girdiğinde Towsend’in sırtından bıçaklanmış bir halde olduğunu farkeder ve hemen olaya müdehale edip bıçağı çıkarmak ister. Elinde kanlı bir bıçağı tuttuğu sırada gazeteciler tarafından fotoğrafı çekilir ve bürokrat katili olarak gazetelerde fotoğrafları yayınlanır. Bunu farkettikten sonra polisten kaçmaya çalışır ve gizlenmek için kendine bir yer arar. Şikago’ya gitmek için trene binmiştir ancak polislerin bundan haberi vardır. Bu sırada trende tanıştığı Eva Kendall isimli kadın kendisini polislerden gizlemeyi başarır.

Trenden indikten sonra kendisini polislerin araması dışında artık gizli teşkilatın ajanları tarafından da aranmaktadır çünkü bürokratın ölümünün gerçek sorumlusunun kendisi olmadığı anlaşılmıştır. Ajanlar bu gerçekle birlikte Thornhil’ide yok etmek istemektedir. Bu kovalamaca sonunda yurt dışına kaçmak isteyen ajanları yakalatmayı başarır.

Gizli Teşkilat Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Cary Grant

Roger O. Thornhill

James Mason

Phillip Vandamm

Jessie Royce Landis

Clara Thornhill

Leo G. Carroll

The Professor

Josephine Hutchinson

Vandamm's Sister aka Mrs. Townsend

Philip Ober

Lester Townsend

Edward Platt

Victor Larrabee

Les Tremayne

Auctioneer

Patrick McVey

Sergeant Flamm

Edward Binns

Captain Junket

Sound

Bernard Herrmann

Original Music Composer

Van Allen James

Sound Designer

Directing

Production

Herbert Coleman

Associate Producer

Writing

Camera

Robert Burks

Director of Photography

Editing

Art

Robert F. Boyle

Production Design

Actors

Sol Gorss

Stunt Double

Lighting

Bud McNeil

Best Boy Electric

Crew

Lee LeBlanc

Special Effects
İlk yorum yapan siz olun “Gizli Teşkilat”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.