Rüzgarlı Vadi Konusu

İnsanoğlunun yaptıkları tarafından kirlenen ve yaşanılmaz hale gelen doğada yıkıcı bir savaşın ardından gerçekleşen serüveni konu alan bir animasyon filmidir. Savaş sonrası zehirli bir gaz yaşamın sona ermesine neden olmuş ve insanoğlunun nesli tükenmekle karşı karşıya gelmiştir. Kalan çok az insan nesillerinin devam etmesi için farklı adalarda yaşamaya başlamıştır.

Rüzgarlı Vadi’nin prensesi Nausicaa, insanların malzeme üretimini kolaylaştıracak materyaller aramaktadır ancak bu sırada devasa bir yaratık olan Omhu ile karşılaşır. Arkadaşlarının yardımıyla kaçmayı başaran Nausicca vadiye tekrar geri döner. Lord Yupa kendisini karşılar ve ona bir sincap yavrusu verir. İnsanların yok olmasına göm yummak istemeyen Yupa vadidekilerle bir konuşma gerçekleştirir. Şiddetli rüzgarlı bir gecede böcekler tarafından istila edilen bir uçak prensesin çabalarına rağmen kayalıklara çarpar.

Nausicca kaza yapan uçağın içinde Pejite kraliyetinin prensesini kurtarmayı başarır. Kaybolan uçaklarını aramak için Majesteleri Kushana vadiye gelir ve iki taraf arasında kısa süreli bir savaş başlar. Asıl niyetlerinin savaşmak olmadığını, kendilerine katılarak insanoğlunun ırkının devam etmesi için kurak topraklara karşı birlikte savaşma teklifinde bulunur. Vadi halkı buna karşı çıksada prenses Nausicaa tekliflerini kabul eder. Kushana vadiden beraberinde götürmüş olduğu tutsaklar ve Nausicaa ile birlikte yolculuk ettikleri esnada saldırıya uğramış büyük kayıplar vermiştir. Prenses Kushana ve tutsakları kurtarmayı başarmıştır. Kurtardığı kraliyet prensesinin kardeşi Asbel onu savaşın ortasından kaçırıp kurumuş toprakların altına götürür ve orada arkadaş olurlar.

Birlikte geçirdikleri zaman boyunca savaşı nasıl sona erdireceklerini ve insanlığı nasıl kurtaracaklarını düşünürler. Ancak Asbel’in askerleri prensesi esir alırlar. Çünkü kendi çıkarları uğruna Rüzgarlı Vadi’yi yok etmek üzeredirler. Vadi halkı daha fazla dayanamayıp yaşam alanlarını terk etmeye başlamışlardır. Asbel’in annesi prensese yardım eder ve kaçmasına yardımcı olur. Ancak yolculuk sandığı kadar kolay olmayacaktır. Çünkü kraliyet askerleri Nausicaa’nın peşine düşmüş onu yakalama emri almıştır. Omhu’ların saldırısı sonucu hayatını kaybetmiş ancak bir mucize sonucu tekrar hayata dönmüştür. Abdel’in de yardımıyla vadisini kurtarmayı başaran Nausicaa halkıyla birlikte hayata yeniden başlamıştır.

Rüzgarlı Vadi Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Sumi Shimamoto

Nausicaä (voice)

Ichirō Nagai

Mito (voice)

Gorō Naya

Yupa (voice)

Yōji Matsuda

Asbel (voice)

Yoshiko Sakakibara

Kushana (voice)

Iemasa Kayumi

Kurotowa (voice)

Hisako Kyouda

Oh-Baba (voice)

Mina Tominaga

Lastel (voice)

Kōhei Miyauchi

Goru (voice)

Jōji Yanami

Gikkuri (voice)

Minoru Yada

Niga (voice)

Rihoko Yoshida

Teto / Girl C (voice)

Tetsuo Mizutori

Commando (voice)

Masako Sugaya

Girl A (voice)

Directing

Kazuyoshi Katayama

Assistant Director

Writing

Visual Effects

Hayao Miyazaki

Character Designer

Production

Yasuyoshi Tokuma

Executive Producer

Tooru Hara

Executive Producer

Sound

Shigeharu Shiba

Sound Director

Joe Hisaishi

Original Music Composer
İlk yorum yapan siz olun “Rüzgarlı Vadi”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.