Yıldızlararası (Interstellar)

2014169 dk, ,

Dünyanın sonu bizim sonumuz olmayacak.

Yıldızlararası (Interstellar) Konusu

2014 yılında ABD yapımı olarak ortaya çıkan bilim kurgu türündeki filmin yönetmenliğini Christopher Nolan yapmış senaryosunu Jonathan Nolan ve Christopher Nolan yapmıştır. Filmin başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Jessica Chastain’i görüyoruz. Filmin temel hikayesine bakacak olursak bir bir grup astronotun soluncan deliğini keşfettikten sonra insanlar için yaşanılabilir yeni bir alan ararken bilmedikleri bir konunun kendi özel hayatlarını değiştireceklerden habersizdir.

İnsanlık medeniyeti yakın bir gelecekte yüz yıllardır besin kaynakları olan tahıl ürünlerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Tahıl ürünlerinin yok olmasına neden olan bu tehdit bir tür ölümcül tehdittir. Bu sırada NASA yetkilileri yaşanılabilir başka bir gezegenin araştırmaları içerisindedir. Filmin ana karakterlerinden biri olan Cooper’e bakacak olursak iki çocuğuyla kırsal bir bölgede geçimini tarım faaliyetleriyle sürdüren eski bir Nasa pilotudur. Tarladaki ürünlerinin deformasyona uğradığını gördüğünde ters giden bir şeylerin olduğunun farkındadır. Bu sırada Cooper’in küçük kızı olan Murph odasındaki kitaplıkta tuhaf şeylerin olduğunu hatta bir hayaletin olabileceğini düşünür.

Bu olayların bir kaç kez tekrar etmesinden sonra Cooper bu konuya daha ciddi bir şekilde yaklaşmaya başlamıştır. Hayalet olarak nitelendirilen şey aslında kendilerine yerçekimsel dalga yöntemiyle kodlama göndermeye çalışır. Cooper bu mesajı rafların üzerinde biriken tozlaran yola çıkarak keşfeder ve o koordinatlar kendisini gizli bir Nasa üssüne yönlendirir. İlk başta karşılarında karanlıktan başka bir şey göremezler ancak daha sonra kendilerini son derecede başarılı bir şekilde gizlenmiş bir üssün içinde bulurlar. Cooper ve kızını üssün içinde profesör John Brand karşılar. John, tanımlanamayan bir uzaklı zekasının solucan deliği açmayı başararak farklı bir gezegende yaşam formu oluşturulabileceğini tespit etmiş ve bunu insanlarla paylaşmak istediğini bildirmiştir. NASA’nın açılan delikten sonra tespit ettikleri üç farklı gezegen olduğunu görüyoruz ve profesörün bu durumda eski pilottan görevine tekrar geri dönmesi istenir. Cooper ve Murph arasındaki güçlü ilişki babasının bu görevi kabul etmesinde oldukça zorlu bir süreç yaratmıştır.

Cooper görevi kabul eder ve Endurance adındaki uzay gemisiyle birlikte yola koyulmuşlardır. Görev tanımı tespit edilen bu gezegenleri kontrol ederek insanlığın devamını sürdürebileceğini bir geleceğin öngörüsüdür. Gezegenlerin yaşanılabilir olduğu farkedilir ancak dünyaya geldiğinde farklı bir tabloyla karşılaşılır. Solucan deliğinden geçtikten sonra zamanın akış hızıyla dünyadaki zamanın akış hızı aynı değildir. Cooper dünyaya geldiğinde kızını kendisinden çok daha yaşlı bir halde hasta yatağında bulur. Ancak bunların hepsi belli bir döngüden ibarettir.

Yıldızlararası (Interstellar) Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Matthew McConaughey

Joseph "Coop" Cooper

Jessica Chastain

Murphy "Murph" Cooper

Anne Hathaway

Dr. Amelia Brand

Michael Caine

Professor John Brand

Mackenzie Foy

Young Murph Cooper

Timothée Chalamet

Young Tom Cooper

Bill Irwin

TARS (voice)

David Gyasi

Dr. Romilly

Ellen Burstyn

Old Murph Cooper

Sound

Hans Zimmer

Original Music Composer

Production

Lynda Obst

Yapımcı

Editing

Crew

Ryan Arndt

Special Effects Technician

Costume & Make-Up

Mary Zophres

Costume Design

Art

Robert Woodruff

Set Designer

David F. Klassen

Sanat Yönetmeni

Nathan Crowley

Production Design
İlk yorum yapan siz olun “Yıldızlararası (Interstellar)”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Yıldızlararası