Forrest Gump

1994142 dk, ,

Forrest Gump'ın gözlerinden dünyayı gördüğünüzde, dünya asla eskisi gibi olmayacak.

Forrest Gump Konusu

Yönetmenliğini Robert Zemeckis’in yaptığı Forrest Gump, 1994 yılında aynı adla yayınlanan romandan esinlenerek çekilmiştir.Öğrenme konusunda  güçlük çekmesine rağmen  atletik olarak üstün yeteneklere sahip bir adamın hikayesi anlatılmaktadır.

  Forrest birgün otobüs  durağındayken bankta oturan insanlara kendi hayat hikayesini anlatmaya başlar. Sırtı kambur olan bir çocuktur. Sırtını düzeltmek için bacak aparatı takmaktadır. Bu yüzden diğer çocuklar onunla dalga geçerler ve zorbalık yaparlar. Annesi evlerini pansiyon olarak işletir ve burada önemli insanlarla tanışır. Okula başladığı ilk gün serviste Jenny adında bir kızla karşılaşır ve ilk görüşte aşık olur. Jenny ileride Forrest’ın en yakın arkadaşı olur. Birgün okuldaki çocuklardan kaçmaya çalışır bacaklarında aparatlar kendiliğinden ayrılır ve çok hızlı koşabildiğini farkeder. Bu sayede bir üniversiteye burslu olarak giriş yapar. Üniversitede amerikan futbolu oynamaya başlar.

Oyunda çok başarılıdır, bu sayede tanınır ve başkan Kennedy ile tanışır. Üniversiteden mezun olduktan sonra Birleşik devletlerin ordusuna katılır ve burada Bubba ile tanışıp arkadaş olurlar. Bubba ile Vietnam’a gönderilirler. Burada pusuya düşürülünce Bubba hayatını kaybeder ama Forrest 4 kişinin hayatını kurtarır. Kalçasından vurulan Forrest’a şeref madalyası verilir. Forrest tedavi olurken hayatını kurtardığı teğmen Dan ile karşılaşır. Dan ataları gibi savaşta ölmesi gerektiğini ama Forrest hayatını kurtardığı için onun kaderinin önüne geçtiğini düşünür. Bacağı diz kapağının altından kesilmiştir ve bu yüzden Forrest’a çok kızgındır. Bu olaydan sonra hayattan ümidini keserek alkolik olur. Forrest bir gün kendisini savaş karşıtı bir eylemin içinde bulmuşken yeniden Jenny ile karşılaşır. Jenny’nin kendisine fiziksel şiddet uygulayan kaba bir erkek arkadaşı vardır. Buna rağmen ona geri döner. Aldığı kararlarla hayatını neredeyse mahveder. Birçok erkekle beraber olurken eroine bağımlı bir hale gelir ve intihar etmeyi bile düşünür. Daha sonra Forrest pinpon oynamaya başlar ve bu konuda çok yetenekli olduğunu farkeder. Sayısız başarı elde eder ve John Lennon’a imagine şarkısını yapması için ilham olur. Bir pinpon reklamından kazandığı para ile asker arkadaşı Bubba ile hayalini kurdukları bir karides teknesi alır ve tekneye Jenny’nin adını verir.

Forrest Gump Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Tom Hanks

Forrest Gump

Robin Wright

Jenny Curran

Gary Sinise

Dan Taylor

Michael Conner Humphreys

Young Forrest Gump

Hanna Hall

Young Jenny Curran

Haley Joel Osment

Forrest Gump Jr.

Siobhan Fallon Hogan

School Bus Driver

Afemo Omilami

Drill Sergeant

Peter Dobson

Young Elvis Presley

Sonny Shroyer

College Football Coach

Directing

Writing

Eric Roth

Senarist

Sound

Production

Steve Starkey

Second Unit Director

Camera

Don Burgess

Fotoğraf Yönetmeni

Editing

Art

Rick Carter

Production Design

Nancy Haigh

Set Decoration

Costume & Make-Up

Joanna Johnston

Costume Design
İlk yorum yapan siz olun “Forrest Gump”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.