Ruhların Kaçışı Konusu

2001 yılında Hayao Miyazaki tarafından yazılıp yönetilen bir animasyon filmidir. Oscar ödülü kazanan ilk anime olmak özelliğine sahiptir. Arkadaşlığı ve sevgiyi konu alır.

Chihiro 10 yaşında küçük bir kızdır. Ailesiyle beraber yaşadıkları kasabadan taşınırlar. Taşındıkları yeni kasabaya doğru yola çıktıklarında biraz gergindir. Buraya alışamamaktan korkmaktadır. Yolda karşılarına oldukça ilginç bir yapı çıkar. Anne ve babası arabadan inerek merak ettikleri bu yapının içini gezmek isterler. Chihiro gizemli görünen yapıdan korktuğu için onlarla gitmek istemese de ormanda yalnız kalmamak için peşlerinden gider. Böylece ilginç bir yolculuk başlamış olur. Dışarıdan terkedilmiş gibi görünen yapı gece olduğu zaman bir canlılık kazanır. Ruhlar için yapılmış dinlenme ve temizlenme tesisi olan bu yerde ruhlar geceleri ortaya çıkar. Anne ve babası burada  buldukları bir dükkanda oldukça lezzetli görünen yemekleri yemekten kendilerini alamazlar. Chihiro yememeleri ve geri dönmeleri için yalvarsa da onu dinlemezler. Bu yiyecekler aslında sihirlidir ve anne babası birer domuza dönüşür.

Küçük kız Haku adında küçük bir çocukla tanışır. Haku burada tesisin sahibi olan yaşlı bir kadın için çalışmaktadır. Chihiro’ya anne ve babasını kurtarabilmesi için yardım eder. Onun bu tesiste çalışmaya başlamasını sağlar. Kız bir ipucu bulabilmek için tesiste sabah akşam temizlik yapmaya başlar. Tesisin sahibi yaşlı kadın kızkardeşi ile bir savaş içerisindedir. Kızkardeşi kadının bir eşyasını çalması sonucu Haku bunu geri alabilmek için kadının evine gider. Haku savaştığı sırada ejderhaya dönüşmektedir ve bu onu çok güçsüz düşürür. Kızkardeş cadının yaptığı büyü yüzünden derin yaralar alır bilincini kaybeder. Chihiro Haku’yu eskiden tanıdığı hissine kapılır ve ona yardım etmek ister. Haku’yu eski haline döndürebilmek için kızkardeş cadının evinin yolunu tutar. Cadı kıza yardım etmeye karar verir. Tesiste kendine gelen Haku küçük kızı geri getirmek için eve gelir. Bu sırada Chihiro Haku’yu nerden tanıdığını hatırlar. O, küçükken hep konuştuğu nehirdir. Tesise geri döndükleri zaman Haku, yaşlı kadından yanında çalışmaya devam etmesi şartıyla küçük kızı ve ailesini serbest bırakmasını ister.

Ruhların Kaçışı Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Rumi Hiiragi

Chihiro Ogino (voice)

Miyu Irino

Haku (voice)

Mari Natsuki

Yubaba / Zeniba (voice)

Bunta Sugawara

Kamaji (voice)

Yumi Tamai

Lin (voice)

Takashi Naitō

Akio Ogino (voice)

Yasuko Sawaguchi

Yuuko Ogino (voice)

Tatsuya Gashûin

Aogaeru (voice)

Yo Oizumi

Bandai-gaeru (voice)

Koba Hayashi

River God (voice)

Tsunehiko Kamijô

Chichiyaku (voice)

Takehiko Ono

Aniyaku (voice)

Akio Nakamura

Kaonashi (voice)

Ken Yasuda

Oshirasama (voice)

Directing

Atsushi Takahashi

Assistant Director

Production

Yasuyoshi Tokuma

İdari Yapımcı

Nozomu Takahashi

Production Manager

Sound

Joe Hisaishi

Original Music Composer

Toru Noguchi

Sound Effects

Shuji Inoue

Sound Mixer

Camera

Atsushi Okui

Fotoğraf Yönetmeni

Editing

Art

Norobu Yoshida

Production Design

Yōji Takeshige

Sanat Yönetmeni

Kazuo Oga

Background Designer

Crew

Masashi Ando

Supervising Animator
İlk yorum yapan siz olun “Ruhların Kaçışı”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.