Parazit Konusu

Senaristliğini ve yönetmenliğini Bong Joon-Ho tarafından yapılmış bir kara komedi filmidir. Filmin başrollerinde Song Kang-ho, Lee Sun-kyun, Cho Yeo-jeong gibi ülü oyuncular yer almıştır. Filmin genel hikayesi yoksul bir ailenin çocuğunun zengin bir ailenin kızına özel ders vermesiyle başlayan etkileşim daha sonra ailenin içinde söz hakkı olmaya başlamasıyla şekillenir.

Kim Ki-teak eşi ve çocuklarıyla bir apartmanın bodrum katında yaşamakta ve oldukça yoksul bir hayat sürdürmektedir. Eşi Chung-sook, oğlu ki-woo ve kızı ki-jeong kendilerini beklenmedik bir oyunun içinde bulurlar. Gündeliği düşük ücretlere tekabül eden işlerde çalışır ancak evini geçindirmede oldukça zorlanmaya başlamıştır. Min-hyuk yurt dışına eğitim almak için hazırlık aşamasında olan biridir ve ve zenginlik kaynağı olan değerli bir taşı Ki-woo’ya verir. Varlıklı bir ailenin kızı olan Da-hye, min-hyuk tarafından özel ders almaktadır ancak Min-hyuk Ki-Woo’nun öğrenci rolünü yaparak zengin Da-hye ile etkileşim içerisine girmesini önerir. Ki-woo işe başlar ve böylece  Kim-teak’ın ailesi yavaş yavaş zengin ailenin içine girmeye başlamıştır.

 

Oğlu Ki-woo ve da-hye ikilisi arasında romantik bir ilişki yaşamaya başlar. Kızı ki-jeong evin küçük çocuğuna özel bir terapist danışmanlığı yapar. Ki-teak şoför ve eşi chung-sook evin temizlikçisi olmayı başarmıştır. Zengin aile bir gezi için malikaneden ayrılmıştır ve bunu fırsat bilen kim ailesi kontrolü kendi ellerine alıp başına buyruk eğlenmeye başlamıştır. Moon-gwang evde bir şey unuttuğunu farkeder ve malikaneye geri döner. Bu sırada tefecilerden kaçmak için uzun yıllardır bir sığınakta saklanan geun-sae ile karşılaşır. Hizmetçi chung-sook bu sırrı öğrenmiştir ancak moon-gwang ona bu sırrı saklaması için sıkı sıkı tembihte bulunur. Daha sonra Kim’de bu olaya tanık olur ve moon-gwang tarafından evin çalışanlarının tümü birer ailesi üyesi olduğu ortaya çıkar. Hava koşullarının olumsuz olması sonucu park ailesi gezi planını iptal ederek malikaneye geri döneceklerini bildirir. Kim ailesi telaşla kaçmaya çalışır. Bu sırada moon-gwang ve geun-sae, hizmetçi tarafından ite kaka sığınağa saklanmaya çalışılır. Moon-gwang buna dirensede başına aldığı darbe sonucu kaderine razı gelmek zorunda kalır.

Filmin sonuna geldiğimizde ki-woo ve chung-sook malikaneyi dolandırmakla suçlanarak ceza evine gönderilir. Kızı-jeong çatışmada hayatını kaybetmiş ve oğlu ki-teak ise kaçmayı başarmıştır.

Parazit Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Production

Miky Lee

İdari Yapımcı

Camera

Hong Kyung-pyo

Fotoğraf Yönetmeni

Visual Effects

Lee Ji-Yeon

Compositing Artist

Acting

Choi Woo-shik

Theme Song Performance

Costume & Make-Up

Choi Se-yeon

Costume Design

Crew

Sound

James Wright

Dolby Consultant

Eun Hui-su

Production Sound Mixer

Editing

İlk yorum yapan siz olun “Parazit”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.