400 Darbe

195999 dk

Şiddete can atan melek yüzlüler

Fun Facts of Movie

1950 yıllarının başında Paris’te yaşayan 12 yaşındaki Antoine’nin etrafında gelişen olaylar eğitim sistemindeki bazı noktalara dikkat çeken siyah beyaz bir filmdir. Öğretmenleri ve ailesi tarafından sık sık azarlanan Antoine mutsuzluğuyla öne çıkıyor, çünkü annesi kendisine şefkat göstermemektedir ve üvey babası tarafından sürekli olarak aşağılanmaktadır. Ve bu durum onun bazı radikal kararlar almasına neden oluyor.

İkinci dünya savaşı sonrası Fransa topluluğunun sosyo-ekonomik durumunu küçük Antoine’nin üzerinden izleyiciye aktarılıyor. Antoine, zeki yetenekli bir çocuktur ancak ailesinin baskıları onu toplum içinde varlığını sürdürebilmesi için yalan söylemeye, hırsızlık yapmaya zorlar. Genel olarak filmin başından sonuna kadar küçük çocuk kendi özgürlüğü için mücadele eder. Antoine, kendisine sürekli olarak sert davranan öğretmenine okula gelmeme bahanesi olarak annesinin öldüğünü söyler. Bunun üzerine anne ve babası okula gelir ve doğru ortaya çıkınca bir süre uzaklaştırma kararı alır. Gerçekleri öğrenmek için sorgulanmaya başladığı sahnede direkt olarak kameraya konuşur ve seyirciyle doğrudan temas eder. Bu sırada Antoine’nin annesiyle olan mesafeli ilişkisi anlaşılır.

Annesi hamile olduğunda henüz bekar olduğu için çocuğunu aldırmak istemiş ancak vazgeçmiştir. Antoine doğduktan sonra sekiz yıl anneannesinin yanında kalmış daha sonra annesinin yanına gitmiştir. Tüm bunlardan dolayı Antoine ve annesi arasında oluşan mesafenin nedeni ortaya çıkar. Arkadaşı Rene’de alkolik olan annesinden ve babasından sürekli olarak şiddet görmektedir. Rene ile birlikte hayal ettikleri özgürlüğe kavuşmak için bulundukları yerden kaçmayı planlar. Kendilerine kimsenin karışmayacağı hayalini kurdukları denize ulaşmayı hedeflemektedir. Babasının daktilosunu çalıp yolculuk için gerekli parayı bulduktan sonra Rene ile birlikte bir gün okuldan kaçmayı planlar.

Antoine’nin bir çocuk olduğunu düşünsekte bazı sahnelerde onun yetişkin olduğunu düşündürecek davranışlarıyla karşılaşırız. Filmin sonunda Rene ile birlikte yaşadıkları zorlu yolculuk sonunda hayal ettikleri denize ulaşmayı başarmış özgürlüklerine kavuşmuşlardır. Son sahnede denize doğru ilerlemekte olan Antoine aniden durur ve kendisine doğru gelmekte olan kameraya bakar ve görüntü sona erer. Sosyal adaletsizliğin ön plana çıktığı filmde aslında tüm zorluklara rağmen 400 darbeyle zorlukların üstesinden gelmeye başardığı filmin yönetmeni Traffaut’tur.

Crew & Casts

Be the first to review “400 Darbe”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There are no reviews yet.