Oyuncak Hikayesi Konusu

Serinin ilk filmi olması yönüyle film ana karakter Andy ve oyuncakların tanıtımıyla başlar. Andy en sevdiği oyuncak olan Woody ile birlikte yaklaşan doğum gününe hazırlanmaktadır. Annesinin kendisine yaptığı sürpriz sonucu ona yeni özellikleri olan bir oyuncak alınır. Oyuncak Buzz, Andy’nin yeni göz bebeği olmasından dolayı Woody’yi bir köşeye fırlatır.

Bu durum diğer oyuncaklarında dikkatini çekmiş Woody hiç beklemediği bir olayın şaşkınlığını yaşamaktadır. Buzz henüz oyuncak olduğunun farkında değil ancak diğer oyuncaklar tarafından kıskanılan bir karakterdir. Onun mekanik özelliklerinin diğer oyuncaklardan üstün olması aralarında lider olarak görülmesini sağlar. Öte yandan Woody, hem kendi içinde bir çekişme yaşarken hemde Buzz ile arasında bir liderlik yarışı başlamıştır. Woody, Buzz’dan kurtulmak için planların peşine düşerken Buzz bir talihsizlik sonucu pencereden aşağı düşüyor. Diğer oyuncaklar Woody’den şüpheleniyor ancak Woody bunun bir iftira olduğunu söyleyip kendini aklamak için Buzz’u kurtarmaya karar veriyor.

Buzz sürekli Woody’den kaçıyor çünkü olan bitenin henüz farkında değil ancak bir süre sonra kendisinin bir oyuncak olduğunu öğreniyor. Woody bu sırada Sid tarafından esir alınıyor ve kafese kapatılıyor. Bu sırada bir iç hesaplaşma yaşadığını görüyoruz. Buzz’u kıskanmış ve Andy’nin onu çok sevdiğini kabullenmiştir. Hatta Buzz’un belli yönleriyle kendisinden üstün bir oyuncak olduğunu düşünmüştür. Daha sonra Buzz ve Woody ortak bir plan yapıyor ve Sid’in elinden kaçmayı başarıyorlar. Eve döndüklerinde diğer oyuncak arkadaşlarının taşındığını görüyorlar ve son anda onlara yetişmeyi başarıyorlar. Bu sırada Buzz çok istediği uçma yeteneği ortayaya çıkıyor ve artık Woody ile birlikte sıkı dost oluyorlar. Diğer oyuncaklar Woody’nin Buzz’u kurtardığını görüp onu affediyorlar.

Filmin sonuna yaklaştığımızda Woody, Buzz ve diğer oyuncaklar arasında bir anlaşma yapılıyor. Andy’e yeni gelen oyuncağı kıskanmayacakları ve kendi aralarında dostça yaşayacaklarına dair söz veriyorlar. Oyuncakların iyi niyetli karakterleri ve dış dünyanın kötü karakterli insanları izleyici kitlesinin 7’den 70’e farklı insanların beğenisini toplamayı başarıyor. Bu sırada 2005 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından kültürel miras niteliği taşıdığı gerekçesiyle koruma altına alınmıştır.

Oyuncak Hikayesi Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Tom Hanks

Woody (voice)

Tim Allen

Buzz Lightyear (voice)

Don Rickles

Mr. Potato Head (voice)

Jim Varney

Slinky Dog (voice)

Wallace Shawn

Rex (voice)

Annie Potts

Bo Peep (voice)

John Morris

Andy (voice)

Laurie Metcalf

Mrs. Davis (voice)

R. Lee Ermey

Sergeant (voice)

Sarah Freeman

Hannah (voice)

Penn Jillette

TV Announcer (voice)

Jack Angel

Shark / Rocky Gibraltar (voice)

Spencer Aste

Wounded Soldier (voice)

Production

John Lasseter

Original Story

Writing

Andrew Stanton

Original Story

Andrew Stanton

Character Designer

Directing

Visual Effects

Sound

Gary Rydstrom

Sound Re-Recording Mixer

Don Davis

Orchestrator

Pat Jackson

Sound Effects Editor

Acting

İlk yorum yapan siz olun “Oyuncak Hikayesi”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.