Coco Konusu

Yönetmenliğini Lee Unkrich’in üstlendiği 2017 yapımı film, animasyon türünde görsel şölen ve müzikleri izleyenleri büyülü bir dünyaya taşımaktadır. Sanatsal kurgusu sayesinde uzun soluklu yolculuğu izleyiciye belirli mesajlar verilmek istendiği düşünülmektedir. Sanatsal kurgunun yanında aynı zamanda sanatın kendisininde bu filmde edindiği konu oldukça fazladır.

Meksikanın Santa Cecilia bölgesinde yaşayan usta gitarist Hector, müzikal kariyerinde başarılı bir yol izledikten sonra eşini ve küçük kızı Coco’yu tutkusu müzik uğruna terk eder. Acılı anne evin geçimini sağlamak adına kendini ayakkabı yapımına adıyor. Bu ayrılış aileninde müzikle uzaklaşmalarına neden olmuştur. Ancak yıllar sonra evin en küçüğü Miguel, ailesinin tüm yasaklarına rağmen içinde beslediği tutkuya daha fazla dayanamaz ve gizli gizli gitar çalmayı öğrenir. Bir gün gitar çaldığı esnada suçüstü yakalanır ve ellerinde olan tek aile fotoğrafını kırar. Ancak o fotoğrafta gördüğü küçük bir ayrıntı Miguel’in ölüler diyarına doğru yolculuğa çıkmasına neden olur. Bu yolculuk esnadında görsel motiflerin masalsı anlatımı, Miguel’in iç hesaplaşmaları aslında tüm çocukların kendilerini tanıması konusunda destekçi rol oynamıştır. Miguel’in ailesinin karşı çıkmasına rağmen müzik tutkusundan vazgeçmemesi onun gözünden ailelerini sorgulayıcı bir durum yaratır. Ailesinin tepkisi üzerine gitarını parçalayan Miguel, şehirde düzenlenecek yarışmaya katılmak için evden kaçıyor. Müzede sergilenen Ernosto de la Cruz’un gitarını çalmaya çalışırken farkında ölmeden ölüler dünyasına gidiyor. Burada tanışmış aile büyükleri Miguel’i geri döndürmeye çalıştığı esnada bir çok gizli sırlar ortaya çıkmaya başlıyor.

Çıkış yolunu aradığı esnada sahtekar Hectorla karşılaşır ve aile sırlarını ortaya çıkarmak için birlikte anlaşmaya varırlar. Miguel, Hector’un dedesi olduğunu öğrenir ve onu hatırlayan tek kişinin Coco olduğunu farkeder. Miguel’in çabaları ve ortaya çıkan sırlarla birlikte Hector yaşayanlar diyarına geçmeyi başarır. Hector’un fotoğrafının eksik parçasını veren Coco, babasının kendisi için çaldığı şarkıya eşlik eder.

Coco Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Anthony Gonzalez

Miguel Rivera (voice)

Gael García Bernal

Héctor (voice)

Benjamin Bratt

Ernesto de la Cruz (voice)

Alanna Ubach

Mamá Imelda Rivera (voice)

Renée Victor

Elena Rivera (voice)

Ana Ofelia Murguía

Mamá Socorro "Coco" Rivera (voice)

Edward James Olmos

Chicharrón (voice)

Antonio Sol

Ernesto de la Cruz (singing voice)

Alfonso Aráu

Papá Julio Rivera (voice)

Selene Luna

Tía Rosita Rivera (voice)

Dyana Ortelli

Tía Victoria Rivera (voice)

Herbert Siguenza

Tío Oscar Rivera / Tío Felipe Rivera (voice)

Jaime Camil

Papá Enrique Rivera (voice)

Sofía Espinosa

Mamá Luisa Rivera (voice)

Luis Valdez

Tío Berto Rivera / Don Hidalgo (voice)

Directing

Production

John Lasseter

Executive Producer

Sound

Christopher Boyes

Sound Re-Recording Mixer

Doc Kane

ADR & Dubbing

Michael Silvers

Dialogue Editor

Art

Harley Jessup

Production Design

Visual Effects

Carter Goodrich

Character Designer

Crew

Gini Cruz Santos

Supervising Animator

Michael Venturini

Supervising Animator

Greg Snyder

Second Film Editor

Lighting

Tim Best

Lighting Supervisor
İlk yorum yapan siz olun “Coco”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.