Namuslu Konusu

Namuslu, 1978 yılında gösterime girmiş olan uzun metraj bir Yeşilçam filmidir. Ertem Eğilmez’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmin oyuncu kadrosunda ise; Şener Şen, Ayşen Guruda, Adile Naşit, Erdal Özyağcılar, Süha Tuna, Levent Dönmez, Özdemir Han, Şahin Çelik, Sadrettin Kılıç, Kadri Ögelman, Meray Ülgen, Ali Demirel, Yaşar Güner, Oktay Güzeloğlu gibi isimler oturmuştur. Dönemin yolsuzluk ve para sevdasını hicvederek işleyen film, Ertem Eğilmez’in en başarılı yapımlarından birisi olarak görülmektedir. Para ve güç sevdasını merkezine alan Namuslu, Şener Şen’in usta oyunculuğu ile bugün bile klasikler arasında sayılabilecek filmler arasında yer almayı başarır.

Ali Rıza, kendi halinde, namuslu ve dürüst bir adamdır. Onun bu karakteri çevresindeki herkes tarafından itip kakılmasına ve hor görülmesine sebep olur. Ailesi dahi Ali Rıza’yı hor görür ve ona değersiz biri gibi davranır. Bu yaşama alışan Ali Rıza, gittikçe daha suskun ve çekingen bir karaktere bürünmeye başlar. Ali Rıza’nın hayatı yaşadığı trajik bir olayla bambaşka bir hale dönüşecektir.

Uzun yıllar çalıştığı şirketin bir para teslim görevini üstlenen Ali Rıza, teslimata giderken yüklü miktarda paranın olduğu çantayı çaldırır. Geri dönüp olayı anlattığı esnada kimse Ali Rıza’ya inanmaz. Herkes para çantasını sakladığı düşünür ve Ali Rıza’ya karşı tutumları değişir. Daha öncesinde pısırık ve saf gördükleri Ali Rıza’ya artık saygı duyan bir insan topluluğu söz konusudur. Ali Rıza’nın yaptığını düşündükleri şeyden etkilenen ve onda bol miktarda para olduğunu varsayan insanlar, ona çok sevecen ve sıcak davranmaya başlarlar. Bu değişim Ali Rıza’yı şoka uğratır, böylesi kötü bir olayı gerçekleştirdiği kanısı ile ona sıcak davranan ve tavrı değişen insanlar midesini bulandırmaya başlar. Akıl sağlığını korumaya çalışan Ali Rıza’yı zorlu günler bekler.

Namuslu Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Namuslu”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.