Müfreze Konusu

   Müfreze, Chris Taylor isimli bir öğrencinin okulu bırakarak gönüllü asker olarak Vietnam Savaşı’na katılması ve yaşamış olduğu maceraları anlatır.  Taylor savaşın sert koşulları ve arkadaşlarının ölmesi sonucu sık sık duygusal anlar yaşayarak bölgede kalmakta zorlanmaktadır. Babasının ve dedesinin birinci ve ikinci dünya savaşlarında bulunması onu bu savaşta ayakta tutan nedenlerden biri oluyor.

   Film gönüllü asker Chris’i Charli Sheen canlandırıyor ve hikayenin anlatıcısı oluyor. Film ilerleyen sahnelerinde Chris’in hikayesinden bağımsızlaşıp müfrezede bulunan 30 kişinin hikayesini konu alıyor. Müfrezeyi karakterleri birbirinden farklı üç farklı çavuş yönetmektedir. Savaş ve şiddet yanlısı Çavuş Barnes, ona göre daha barışçıl yönleriyle dikkat çeken ve askerlerine daha saygılı ve hoşgörülü olan Çavuş Elias’ın sık sık karşı karşıya geldiğini görüyoruz. Müfreze, savaşta kaybettiği her askerin sonucu olarak zayıflamaktadır ve bu Chris’in işini daha da zorlaştırmıştır. Sürekli olarak sivil halkı suçsuz yere öldürdüklerini düşünmektedir.

Müfreze bir gece pusuya düşer ve Chris yaralanır ve şiddet şanlısı Çavuş Barnes tarafından nöbette uyuduğu gerekçesiyle azarlanır ama aslında uyuyan diğer bir asker olan Junior’dur. Daha sonra kampa dönerler ve kısa bir sürede olsa savaştan uzak rahat günler geçirir. Kamboçya sınırında savaş devam ederken bir sığınak bulurlar fakat bunun bir tuzak olduğunu bir patlama olup kayıp verdikten sonra anlayacaklardır. Çavuş Barners’in beslediği intikam duygusu Müfreze’yi bir süre daha ayakta tutmaya devam etmiştir. Her iki çavuş ne kadar anlaşmazlığa varsalar da Barners masum insanların köylerini ateşe vermiş masum kadın ve çocukların ölümüne neden olmuştur. Üçüncü çavuş olan O’Neil genelde uzlaşmacı karakteriyle dikkat çeker ve Müfreze’yi soğukkanlı tutmaya çalışır ancak Çavuş Barners kendisine sorun yaratan Çavuş Eliias’a ateş etmekten hiç çekinmez. Bunu Chris’e söyler ancak onu kendisinin öldürdüğünü düşünür. Bunu arkadaşlarıyla paylaşır ve onu cezalandırmaları gerektiğini düşünür.

   Filmin sonuna doğru tekrar bir pusuya düşerler ve kendilerini korumak için bir çukura gizlenirler. Düşman sayıca çok daha fazla olduğu için ağır darbe alan Müfreze, geri çekileceği esnada hava saldırısına uğrar ve ağır darbe alır. Çavuş Barners ağır yaralanmış ve yardım istemek için Chris’ten yardım istemiştir. Ancak Chris sevdiği Çavuş Ellias’ın intikamını almak için onu kurşun yağmuruna tutmuştur. Yaralanan Chris helikopterle bölgeden uzaklaştırılır ve bir süre sonra savaş sonra erer.

<p>Chris Taylor (Charlie Sheen), genç ve idealist bir Amerikalı’dır, ve çok geçmeden Vietnam’da sadece Viet Cong’larda değil, aynı zamanda içinde büyüyen korku, fiziksel bitkinlik ve gitgide artan kızgınlığıyla da savaşmak zorunda olduğunu anlar.Taylor’ın iki kumanda komutanı (Tom Berenger ve Willem Dafoe) düşman ve kendi aralarındaki iki savaş net bir çizgi çizmektedir, ama çelişkiler, kaos ve nefret Taylor’ın içine işler, inançlarını boğar ve duyularını insanın en yüksek tuttuğu değer olan hayata karşı hissizleştirir.

Müfreze Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Camera

Robert Richardson

Director of Photography

Writing

Oliver Stone

Screenplay

Directing

Production

A. Kitman Ho

Co-Producer

Derek Gibson

Executive Producer

John Daly

Executive Producer

Sound

Charles Grenzbach

Sound Re-Recording Mixer

Greg Dillon

Sound Editor

Art

Bruno Rubeo

Production Design

Editing

David Brenner

First Assistant Editor
İlk yorum yapan siz olun “Müfreze”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.