Willem Dafoe

Oyunculuk

2013

Kardeşim İçin

- John Petty
2009

Vampir İmparatorluğu

- Lionel 'Elvis' Cormac
2014

Büyük Budapeşte Oteli

- J.G. Jopling
2011

Avcı

- Martin David
2003

Kayıp Balık Nemo

- Gill (voice)
1986

Müfreze

- Sgt. Elias
2022

The Northman

- Heimir the Fool
2018

Aquaman (Aquaman)

- Nuidis Vulko

Büyük Budapeşte Oteli” filminde rol alan oyuncu Willem Dafoe kimdir? Willem Dafoe kaç yaşında? Willem Dafoe aslen nereli? Willem Dafoe dizileri neler? Willem Dafoe filmleri neler? Willem Dafoe ödülleri neler? Willem Dafoe hangi burç? Willem Dafoe hakkında merak ettiğiniz ve bilmeniz gereken her şeyi sizin için bu yazımızda derledik.

Willem Dafoe Kimdir?

Başarılı oyuncu  Willem Dafoe, Yengeç burcudur ve 65 yaşındadır. Willem Dafoe’nin ailesine bakıldığında; Muriel Isabel Dafoe ve William Alfred Dafoe çiftinin yedi çocuğundan biri olarak ABD, Wisconsin, Appleton’da dünyaya geldi. Annesi hemşire, babası bir cerrah doktor olan Willem Dafoe’nin kardeşi Donald Dafoe da bir cerrah doktordur. Ayrıca 5 kız kardeşi olan Willem Dafoe, Appleton East Lisesinden mezun oldu.

17 yaşında Milwaukee’deki e öğrenime başlayan aktör Willem Dafoe, okulun tiyatro bölümünün karakter özelliklerini yetenekten üstün tutmasından duyduğu rahatsızlıkla Milwaukee Gezici Deneysel Tiyatro X Grubu’na katıldığı bilinmektedir. Grupla birlikte ülkeyi ve Avrupa’yı boydan başa dolaştıktan sonra Willem Dafoe, 1977 yılında New York‘a yerleşerek avant-garde Wooster Grubu’na dahil oldu.

1980 yılına geldiğinde Willem Dafoe, Heaven’s Gate (Cennetin Kapısı) adlı sinema filminde küçük bir rol alarak sinema hayatına başlayan yakışıklı isim 1985 yılında William Friedkin‘in “To Live and Die in L. A.”deki Rick Masters rolüyle çıkış yaptı. İlerleyen süreçte oyunculuk kariyerine Willem Dafoe, şu şekilde devam etti; senaryo ve yönetmenliği Oliver Stone‘dan olan 1986 yapımı “Platoon” filminde Tom Berenger, Charlie Sheen, Forest Whitaker ile birlikte rol alan aktör, filmdeki başarılı Sgt. Elias performansıyla Hollywood‘un izler kitlesinin dikkatlerinin çoğunu üzerinde topladığı bilinmektedir. Başarılı oyuncu Willem Dafoe, bu performansıyla “ En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ” dalında Oscar adayı oldu ve uzun süre magazin gündeminden adından söz ettirdi.

Başarılı oyuncu Willem Dafoe’nun özel hayatına bakıldığında; ilk eşi;1977 yılında tiyatro yönetmeni ve oyuncu Elizabeth LeCompte ile evlendi. Jack Dafoe (d. 1982) adında bir oğlu vardır. İlerleyen yıllarda ikinci evliliği ise Willem Dafoe, 25 Mart 2005 tarihinde İtalyan yazar ve yönetmen Giada Colagrande ile evlendi.

Günlük hayatına bakıldığında Willem Dafoe, düzenli olarak yoga yapmaktadır.