Yıldız Savaşları: Yeni Umut Konusu

Serinin ilk filmi ancak hikayenin sıralamada dördüncü filmi olma özelliği taşıyan yapım 1977 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini George Lucas’ın yaptığı bir bilim kurgu eseri olarak karşımıza çıkıyor. Filmin oyuncu kadrosunda Mark Hamill, Harrison Ford, Carrie Fisher ve Peter Cushing bulunuyor.

Galaksinin kendi arasında savaş yaşadığı bir dönemde isyancı güçler imparatorluğun ölüm yıldızı adında bir silahı ele geçirmiştir. Prenses Leia, isyancı güçlerin başını çekmektedir ancak uzay gemisi Darth Vader tararından alıkonulmuştur. Leia’nın planları ele geçirmesi onları belirli yöntemlerle Tatooie’ye aktarmasını sağlamıştır. Planların olduğu droidler Jawa tacirleri tarafından ele geçirilir ve çiftçilere satılmak üzere pazara çıkarılır. Pazarcıların birinin yeğeni olan Luke Skywalker droidleri incelediği sırada Leia’nın iletmek istediği mesajı farkeder. Leia, Obi-wan’dan yardım istemektedir ve Luke onu tanımak için yola koyulur. Obi-wan Luke’e daha önce kedi şövalyeleri ile birlikte savaştığını ancak daha sonra Darth Vader ve imparatorluğun askerleri tarafından köşeye sıkıştırılmış olduğunu anlatır. Luke’nin Obi-wan’dan öğrendiği diğer bir konu amcasının babası hakkında anlattıklarından çok farklı olduğudur. Obi-wan, Luke’e kendisiyle birlikte gelmesini ister ve ona babasının ışın kılıcını verir. Bu sırada Han Solo’yla tanışırlar ve onun gemisiyle yola çıkarlar.

Leia’nın hikayesine tekrar dönecek olursak Darth Vader tarafından ele geçirildikten sonra belirli işkencelere maruz kalmıştır. Dolayısıyla isyancıların bulunduğu bölgeyi söylemek zorunda kalır ve Dantooine bölgesi düşman işgaline başlar. Daha sonra ölüm yıldızına ait olduğunu düşündükleri bir gemi görüp onu takip ederler ve böylece bölgeye ulaşırlar. Preses Leia’nın Vader’ın elinde esir olduğunu öğrendiklerinde onun zengin oluşu kendisini kurtarmaları için bir sebep yaratmış olur. Daha sonra geminin içine girmeyi başarırlar ve Obi-Wan Vader ile çatışmaya girişir. Luke, prensesi bulmuş ve niyetlerinin onu kurtarmak olduğunu aktarmıştır. Obi-Wani Vader’a karşı mağlup olmuştur ve bedeni yok olmaya başlar.

Luke bu duruma karşı öfkeyle çığlık atınca imparatorluğun askerleri tarafından konumları teşhis edilir. Obi-Wan kendilerine son nefesi olarak kaçmaları gerektiğini söyler ve hızlı bir şekilde hangardan uzaklaşmayı başarmışlardır. İsyancı birliklerin tekrar güçlerini toparlamasıyla ölüm yıldızına karşı bir savaş başlatılır.

Yıldız Savaşları: Yeni Umut Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Mark Hamill

Luke Skywalker

Carrie Fisher

Princess Leia Organa

Peter Cushing

Grand Moff Tarkin

Alec Guinness

Obi-Wan "Ben" Kenobi

David Prowse

Darth Vader (performer)

James Earl Jones

Darth Vader (voice)

Phil Brown

Uncle Owen

Jack Purvis

Chief Jawa

Alex McCrindle

General Dodonna

Eddie Byrne

General Willard

Directing

George Lucas

İdari Yapımcı

Production

Gary Kurtz

Yapımcı

Robert Watts

Production Supervisor

Sound

John Williams

Original Music Composer

Ben Burtt

Sound Designer

Gordon Davidson

Sound Editor

Camera

Gilbert Taylor

Fotoğraf Yönetmeni

Art

Norman Reynolds

Sanat Yönetmeni
İlk yorum yapan siz olun “Yıldız Savaşları: Yeni Umut”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.