Can Dostum

1997127 dk

Bazı insanlar asla kendilerine inanmaz, ta ki başkaları onlara inana kadar.

Can Dostum Konusu

En iyi senaryo ödülüyle oscar almayı başarmış yönetmenliğini Gus Van Sant’un yaptığı 1997 yapımı dram filmidir. Senaryosunu iki sıkı dost Matt Damon ve Affleck yazdığı filmin başrolünde Robin Williams’ı izliyoruz. Bu film ile yakaladıkları başarı iki senaristi de sinema dünyasını açmıştır. Aradan geçen uzun yıllara rağmen izleyicinin hafızasında yer etmeyi başarmıştır.

Alkol bağımlısı henüz yirmili yaşlarının başında olan Will, yaşıtları gibi üniversitede öğrenim almak yerine herkes tarafından tercih edilmek istenen bir üniversitede hademelik yapmaktadır. Çünkü eğitim sistemine para harcamak yerine dışarıda kendi bütçesiyle daha ucuza eğitim alabildiğini düşünür. Ancak bir gün beklenmedik bir şey olur. Profesör Lambeau tahtaya öğrencilerinin çözmesi için bir soru yazar ancak hiç kimse çözemez. Will ise çok rahat bir şekilde cevabı bulur. Profesör bu yetenekli genci farkedip onun elinden tutmak ister ve eski bir arkadaşı olan Sean ile tanıştırır. Will aslında diğer insanlarla arkadaşlık etme konusunda oldukça çekimserdir. Ancak Sean ile arasındaki dostluk Will’in kariyerini oluşturabilmek için ona oldukça iyi gelecektir. Senaryosu sayesinde izleyicinin kendini bulabileceği bir yapıya sahip olması eleştirmenlerden olumlu tepkiler almayı başarmıştır.

Will’in matematik dışında diğer sosyal alışkanlıklarda da yetenekli olması gözümüze çarpıyor. Bir süre sonra Harvard’da eğitim alan bir kadınla tanışma fırsatını yakalar. Ancak matematik ve bilimde gösterdiği başarıyı karşı cins ile olan ilişkisinde gösteremeyip adeta bir çocuk gibi davranır. Kız arkadaşıyla olan ilişkisini kafasında belirli denklemler üzerinde tasarladığı için her seferinde başarısız olmuş ve çareyi Sean’dan yardım almakta bulmuştur. Geçmişinde arkadaşları ile arasında sık sık tartışma yaşayan Will bir süre sonra başını belaya sokup ceza evine düşmüştür. Daha sonra Prof. Lambeau kendisinin tedavi olmayı kabul ettiği takdirde onu kurtaracağını söyler. Aynı zamanda öfke problemi olması Robin Williams’ın canlandırdığı Sean onu yönlendirmeye başlayacaktır.

Bazı sahnelerde izlediğimiz replikler hayat dersi niteliği taşımaktadır. Sean, kız arkadaşı ve Will arasında kariyer planlamaları sonucunda Will hedeflenen başarıya ulaşmış yaşadığı öfke problemlerini ortadan kaldırmıştır.

Can Dostum Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Robin Williams

Sean Maguire

Matt Damon

Will Hunting

Ben Affleck

Chuckie Sullivan

Stellan Skarsgård

Gerald Lambeau

Casey Affleck

Morgan O'Mally

Cole Hauser

Billy McBride

Vik Sahay

MIT Student

Matt Mercier

Barbershop Quartet #1

Ralph St. George

Barbershop Quartet #2

Rob Lynds

Barbershop Quartet #3

Dan Washington

Barbershop Quartet #4

Production

Bob Weinstein

Executive Producer

Harvey Weinstein

Executive Producer

Directing

Gus Van Sant

Sound Re-Recording Mixer

Acting

Crew

Heidi Vogel

Post Production Consulting

Sound

Writing

Editing

Costume & Make-Up

İlk yorum yapan siz olun “Can Dostum”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.