Boş Beşik Konusu

Boş Beşik izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Senaristliğini ve yönetmenliğini Orhan Elmas’ın yaptığı Boş Beşik, 1969 yılında yayınlanan bir dram filmidir. Yayınlandığı yıldan itibaren birden fazla ödül almaya hak kazanan filmin oyuncu kadrosunda usta oyuncu Fatma Girik, Tugay Toksöz, Handan Adalı ve Sevda Nur yer almıştır. Filmin hikayesi uzun zamandır beklediği çocuklarını kaybeden ailenin yaşadığı dramatik olaylardan meydana gelir.

Fatma köyün ağasının kızıdır ve ve Yörük Beyi Ali göçebe hayat süren biridir. Ali göç ettiği sırada dinlenmek için köyde bir süre konaklamaya karar verir. Yörük beyi Ali, köyde vakit geçirdiği sırada Fatma ile karşılaşır. O günden itibaren başlayan etkileşim bir süre sonra yerini zorlu bir aşk hikayesine bırakır.  

Ali, aşık olduğu Fatma’yı babasından istemeye gider ancak babası bunu kabul etmez. Kızını isteyen kişinin göçebe beyi olduğunu öğrenince kızını tekrar görememe korkusundan endişe etmektedir. Fatma ve Ali birlikte kaçmaya karar verir ve bir süre sonra düğün yapılmasına karar verilir. Düğün yapılır ve aradan bir süre geçer ne var ki göçebe beyin vatandaşları soyunun devam etmesi için bir erkek çocuğu beklemektedir.

Ali ve Fatma’nın uzun bir süre çocukları olmayınca köyde dedikodular yükselmeye başlar. Aradan yıllar geçmesine rağmen Fatma’nın hala hamile kalmaması sonucu Yörük büyükleri Ali’yi başka bir kadınla evlendirme planları yapmaya başlar. Çevresindekilerin sabrı tükenmek üzereyken Fatma’nın hamile olduğu haberi gelir ve oba halkı mutlu bir şekilde çocuğun doğmasını daha sonra tekrar göç etmek için harekete geçmeye başlar. Fatma’nın doğum yaptıktan sonra ayağa kalkabilecek duruma gelir gelmez bütün oba tekrar göç etmeye başlamıştır. Fatma beşiğe koyduğu çocuğunu hiç gözünden ayırmaz.

Ali çok uzun zamandır beklediği oğlunun olması üzerine büyük bir sevinçle halkına hediyeler armağan etmeye başlar. Köyde bir süre etkinlikler yapılır ve göç vakti gelir çatar. Develeriyle yola çıkan oba halkı dinlemek için bir nehrin kıyısında durmaya karar verirler. Obanın önde gelenlerinden biri tepelerinde sürekli olarak büyük bir kuşun uçtuğunu ve bunun hayırlı olmadığını söyler. Fatma oğlunun beşiğini devenin üzerine yerleştirip tekrar yola çıkarlar. Bir süre sonra Fatma yüreğinde bir acı hisseder ve kervanın durdurulup devenin kontrol edilmesini ister. Fatma beşiğine baktığına içini boş olarak görür ve oğlu dev kuş tarafından yem olmuştur.

Boş Beşik Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Boş Beşik”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.