Zindan Adası Konusu

Shutter isimli romandan beyaz perdeye aktarılan film Martin Scorsese’nin yönetmenliğiyle 2010 yılında meydana gelmiştir. Filmde ünlü aktör Leonardo DiCaprio ve Mark Ruffalo birlikte başrolleri paylaşmıştır.

Soğuk Savaşın devam ettiği 1954 yıllarında geçen hikayede zindan adasında tutuklu bir kadının ortadan kaybolmasını araştırmak üzere adaya gönderilmiştir. Bu ada suç işleyen akıl hastalarının tedavi edildiği bir klinik özelliği taşımaktadır. Teddy ve yeni partneri Chuck kaçılması son derece imkansız olan bu güvenli adaya bir vapur yardımıyla ulaşmayı başarmıştır. Olumsuz hava şartları nedeniyle çalışmaları aralıklı olarak devam etmektedir. Ancak bir süre sonra farklı söylentiler kulaklarına gelmiştir. Adada yasa dışı deneyler, zihin kontrolü, doğa üstü canlıların bile olabileceği dedikoduları bu iki polisi hayli şaşırtmış ancak bu iddalara yönelik henüz bir delil bulamamışlardır. Bu sırada adada geçen olaylar Teddy’i korkularıyla yüzleşmek zorunda bırakacaktır. Teddy, birinci dünya savaşından kurtulmayı başarmış amerikalı bir mareşaldir. Ada ve polis merkezi arasında sık sık telsiz görüşmeleri oluyor ancak hava şartları nedeniyle bağlantı bir süre sonra kopuyor.

Bu aşamadan sonra Teddy, tanık olduğu gerçekler karşısında kendi ruh sağlığını kontrol etmekte zorlanıyor. Bazı sahnelerde yaşanılan zamanda geriye gidişler ailesi hakkında izleyiciye bilgi veriyor. Ateş gördüğü zaman eşi Dolores’i görüyor çünkü eşi yanarak hayatını kaybetmiştir. Adada bulunduğu sırada etrafında bir su birikintisi olduğunda tekrar halüsinasyon görüp boğulan çocuklarını görüyor. Aslında Dolores bir akıl hastasıydı ve evini yakmıştı. Bunun üzerine göl kenarında bir eve taşındılar ancak burada da çocuklarını gölde boğarak öldürdü. Teddy eşinin tedavi görmesini kabullenemedi ve onu silahla öldürdü. Mahkeme kendisini suçlu bulmadı çünkü onunda akıl sağlığı yerinde sayılamazdı. Bu yüzden kendisini cezaevine göndermek yerine akıl hastanesi bulunan adaya gönderdiler. Teddy bu durumun farkında olmadığı zamanlarda diğer hastalara zarar veriyor ve doktorlar tarafından gerekli tedaviler üzerinde tartışmalar yaşanıyor.

Eski asker ve oldukça zeki biri olması doktorlar tarafından kontrol edilmekte güçlük çıkaran etkenlerden biri oluyor. İki doktorun belirli aralıklarla kendi yöntemlerinin uyguladığı Teddy son olarak beyin hücrelerinin bazı uçlarının kesilmesine karar veriliyor.

Zindan Adası Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Mark Ruffalo

Chuck Aule

Ben Kingsley

Dr. John Cawley

Emily Mortimer

Rachel Solando

Michelle Williams

Dolores Chanal

Max von Sydow

Dr. Jeremiah Naehring

John Carroll Lynch

Deputy Warden McPherson

Robin Bartlett

Bridget Kearns

Curtiss Cook

Trey Washington

Camera

Robert Richardson

Director of Photography

Directing

Production

Sound

Eugene Gearty

Supervising Sound Editor

Art

Dante Ferretti

Production Design

Robert Guerra

Supervising Art Director

Randall Balsmeyer

Title Designer

Editing

Curtis Lindersmith

Digital Intermediate

Chris Taft

Digital Intermediate

Writing

Costume & Make-Up

Sandy Powell

Costume Design

Crew

R. Bruce Steinheimer

Special Effects Coordinator
İlk yorum yapan siz olun “Zindan Adası”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

zindan adası