Yürüyen Şato

İkisi burada yaşadı.

Yürüyen Şato Konusu

Hayao  Miyazaki’nin yönetmenliğini yaptığı film Diana Wynne Jones’in aynı ismi taşıyan bir kitabından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Japon animasyonları arasında istediği başarıyı yakalamış film ilk kez 2004 yılında vizyona girmiştir. Şapkacıda çalışan Sophie’nin hikayesiyle başlayan film Howl adlı iyi kalpli büyücüyle yollarının kesişmesine neden olacak bazı olaylar yaşamıştır.

Sophie, ailesinin sahip olduğu bir şapka dükkanında çalışmaktadır. Bir gün yolda yürüdüğü esnada yönetimin askerleri tarafından rahatsız edilir ve tesadüfi olarak karşılaştığı Howl adında genç ve yakışıklı büyücü tarafından kurtarılır. Kötü büyücünün etkilendiği Howl bir türlü kendisiyle görüşmek istememektedir. Kötü büyücü bunun üzerine Sophie’ye bir büyü yapar ve kendisini yaşlandırarak üzerinden kalkması zor bir büyü yapar. Sophie artık 90 yaşındadır ve ailesinin içine çıkamaz duruma gelmiştir. Büyünün etkisiden kurtulmak için yanına aldığı bir kaç parça eşya ile yollara çıkar. Kendisine garip bir korkuluk eşlik etmeye başlamıştır. Korkuluk bir taşa sıkışmış Sophie onu kurtardığı için ona iyilik yapmaya başlamıştır. Daha sonra karşısına tuhaf bir bina çıkar. Eski metal eşyalardan oluşmuş garip ev aslında yürüyen bir şatodur. Sophie şatoya girmeyi başarmıştır ve kendisini küçük bir çocuk karşılar.

Bu garip malikane bir kaç farklı yere kapısı açılan sihirli bir evdir. Çocukla arası bir süre sonra iyi olmaya başlayan Sophie yine bir büyünün etkisinde olan ateşle tanışır. Şatoya bir süre sonra Howl gelir ancak Sophie gerçek kimliğini söylemekten çekinmektedir. Bir süre önce etkilendiği genç adama şapkacı kız olduğunu söyleyemez. Evin temizlikçisi olduğunu söyler ve birlikte yaşamaya başlarlar. Bu sırada yaşadıkları ülke bir savaşın içerisindedir ve Howl bu savaşta müttefiklerine yardım etmek için sürekli savaşmak zorundadır. Büyü altında kalmış ateş ve Sophie arasında başta iyi gitmeyen ilişki görülsede daha sonra ikiside büyüden kurtulmak için ittifak kurmaya karar verir. Yöneticiler tarafından kötü kalpli büyücü ve howl saraya çağırılır ancak Howl gitmek istemez. Sophie kendisini onun annesi gibi tanıtarak saraya gider ve orada kendisine büyü yapan kötü kalpli büyücüyle karşılaşır. Sophie’nin Howl’un annesi olmadığını anladıklarında Howl gelip onu kurtarır ancak kötü büyücüde peşlerine takılmıştır.

Savaş sırasında birlikte yaşamaya başlayan bu kişileri zorlu günler beklemektedir. Hem Sophie hem sevimli ateş kendi bedenlerini geri alacağı günü beklerken Howl savaş dolayısıyla sürekli olarak yara almaktadır.

Yürüyen Şato Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Chieko Baisho

Sophie (voice)

Takuya Kimura

Howl (voice)

Akihiro Miwa

Witch of the Waste (voice)

Tatsuya Gashûin

Calcifer (voice)

Ryunosuke Kamiki

Markl (voice)

Haruko Kato

Madame Suliman (voice)

Yayoi Kazuki

Lettie (voice)

Mayuno Yasokawa

Honey (voice)

Yo Oizumi

Prince Justin/Turnip Head (voice)

Rio Kanno

Madge (voice)

Akio Otsuka

King of Ingary (voice)

Production

John Lasseter

Executive Producer

Hayao Miyazaki

Executive Producer

Ned Lott

Producer

Directing

Sound

Joe Hisaishi

Original Music Composer

Camera

Atsushi Okui

Director of Photography

Editing

Art

Yōji Takeshige

Art Direction

Visual Effects

İlk yorum yapan siz olun “Yürüyen Şato”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.