Ters Yüz Konusu

Pete Docter’ın yönetmenliği yaptığı animasyon filmi 2015 yılında sinema severlerle buluşmuş bir komedi dram türündeki animasyon filmidir. Küçük çocuk Riley’in ailesinin yaşadıkları bölgeden taşınma kararıyla başlayan fim Riley’in bu karardan sonraki duygularını anlatıyor. Filmde Riley’e eşlik eden beş karakter bulunuyor. Bunlar neşe, korku, tiksinti, üzüntü ve öfkedir.

Riley ailesiyle birlikte Minnesota’nın kırsal bir kasabasında mutlu bir şekilde yaşamaktadır. Bu yaşamında ona eşlik eden beş duygusu zaman zaman karaktere yön vermektedir. Ayrıca Riley, zihninde çekirdek hatıraları diye adlandırdığı sadece önemli zamanları barındıran bir hafıza kutusu barındırır. Riley 11 yaşına geldiğinde babası San Francisco’ya taşınmaları gerektiğini söyler. Riley bu kararı her ne kadar desteklemesede kabul etmek zorunda kalır. Yeni evlerine taşındıklarında henüz eşyaların gelmemesi ve babasının iş dolayısıyla kendisinden uzak kalması Riley’in mutluluğuna gölge düşürmeye başlar. Duyguları bu durumda harekete geçmiş, neşe onun bu durumdan etkilenmemesini sağlamaya çalışırken, üzüntü ve korku da görevlerini yapmaya çalışır. Filmin bu sahnesinden sonra genel olarak Riley’in duygularının kendi arasındaki çatışmasını görüyoruz.

Riley yeni okuluna başladığında öğretmeni kendisini sınıfa tanıtmasını söyler. Neşe diğer tüm duygulara kendisine yardım etmesini söylemiştir. Riley eski okulunda hokey oynadığı anılarını anlatmaya başlar ve zihnindeki hokey adası hatırası canlanır. Bu sırada neşenin isteğinden çıkan üzüntü hokey adasına girmiştir ve Riley aniden ağlamaya başlar. Neşe diğer duygular üzüntünün yaptığı hatayı düzeltmek için çekirdek haritasına giderler. Burada neşe çekirdek haritayı onarmaya çalışırken üzüntü buna izin vermez ve ikisi uzun süren hafıza bölümüne hapsolurlar. Riley geriye kalan öfke, korku ve tiksinti duygularıyla günlük yaşamında zorlanmaya başlamıştır. Ailesiyle bir akşam yemeğinde aniden tartışma çıkarır ve yemeği yarıda bırakır. Bu sırada neşe duygusu geri dönmek için çaba sarfetmekte hatıra çöplüğünün üzerinde bulduğu bir köprü sayesinde üzüntüyle birlikte hafıza alanına geri dönmeyi başarırlar. Riley’in hayali arkadaşı olan Bing Bong’la karşılaşırlar ve üçlü birlikte Riley’e geri dönmek üzere plan yaparlar.

Riley bir süre sonra eski evini özlediğini farkedip ailesini terkeder. Aldığı bu karar aile adasının yok olmasına neden olmuştur bu yüzden adalar arasındaki borunun yıkılmasından kaynaklı neşe ve üzüntünün başı tekrar derde girer. Neşenin geri gelmesinden sonra Riley’i tekrar ikna edip ailesinin yanına dönmesini sağlar. Ayrıca Riley artık iyi bir hokey oyuncusudur.

Ters Yüz Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Amy Poehler

Joy (voice)

Phyllis Smith

Sadness (voice)

Bill Hader

Fear (voice)

Kaitlyn Dias

Riley (voice)

Richard Kind

Bing Bong (voice)

Lewis Black

Anger (voice)

Mindy Kaling

Disgust (voice)

Diane Lane

Mom (voice)

Bobby Moynihan

Forgetter Bobby (voice)

Paula Poundstone

Forgetter Paula (voice)

Paula Pell

Dream Director / Mom's Anger / Additional Voices (voice)

Dave Goelz

Subconscious Guard Frank (voice)

Frank Oz

Subconscious Guard Dave (voice)

Josh Cooley

Jangles (voice)

Production

Andrew Stanton

Executive Producer

John Lasseter

Executive Producer

Sound

Tom Johnson

Sound Re-Recording Mixer

Ren Klyce

Sound Designer

Art

Ralph Eggleston

Production Design

Editing

Tia W. Kratter

Archival Footage Research

Visual Effects

İlk yorum yapan siz olun “Ters Yüz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.