Aslan Kral

199488 dk, ,

Hayatın en büyük macerası Yaşam Döngüsündeki yerinizi bulmaktır.

Aslan Kral Konusu

   1994 yılında animasyon türünde vizyona giren filmin yönetmenliğini Roger Allers ve Rob Minkoff yapmıştır. Willam Shakespeare’nin Hamlet oyunundan etkilenen senaryo Walt Disney Pictures yapımıyla beyaz perdeye aktarılmıştır. Filmin konusu ise şöyle; babasının ölümünden sonra tahtın varisi olan küçük aslan Simba, amcasının planladığı oyundan habersiz yaşadığı bölgeyi terketmek zorunda kalır ve sonrasında başına türlü kazalar gelir.

   Kral Mufasa eşi, oğlu Simba ve orman halkı tarafından oldukça sevilen ve güvenirlilik kazanmış bir kraldır. Bir gün tahta oğlu Simba geleceği için onu da kendisi gibi yetiştirip halkına hizmet etmesi yönünde eğitimler verir. Ancak bu sırada Mufasa’nın kardeşi Scar tahtın asıl sahibinin kendisi olduğunu düşünerek haince planlar yapmaya başlar. Hiç kimse böyle bir şeyin beklentisi içinde olmadığı için Simba ve Scar bazen bir araya gelir ancak amcası tarafından pek sıcak karşılanmaz. Simba yaramazlıkları bazen sorun çıkarsada ormanda çok sevilen bir çocuktur. Scar bir gün planını gerçekleştirir ve kardeşi Mufasa’yı öldürür. Bu sırada ormanın düşmanları olan sırtlanlardan yardım ister. Eğer Mufasa’yı öldürdükten sonra Scar tahta geçerse ormanda hep birlikte yaşayacaklarını vaat eder. Mufasa’nın ölümünden sonra Simba’nın tahta geçmesi beklenir ancak beklenildiği gibi olmaz. Scar, yeğeni Simba’yla konuşmasında babasının ölümünden kendisini suçlu hissetmesini sağlayacak cümleler kullanır. Simba bunun üzerine habersiz bir şekilde Pride Lan bölgesinden ayrılarak ormanın karanlığında kaybolur.

Çok sevdiği babasının ölümünden sorumlu olma hissi onu her şeyden vazgeçirecekken ormanda Timon ve Pumbaa ile arkadaş olur. İki arkadaş Simba’ya sorunsuz bir hayatın felsefesini öğretir ve geçmişini unutması istenir. Simba bu eğitime devam ettiği sırada eski arkadaşı olan Nala ile karşılaşır. Nala ona sorumluluklarını ve tahta geçmesi gerektiğini söyler. Simba ikna olmasada bir süre sonra bunu kabul eder.

   Pride Lan halkı çok mutsuzdur. Acımasız Scar ve sırtlan arkadaşları ormanda yaşayan mutlu hayvanlara ağır baskılar uygular ve kendi istedikleri şekilde ormanı yönetmeye çalışırlar. Sorumluluklarının farkında olan genç Simba arkadaşlarıyla birlikte ormana tekrar dönerek hakettiği tahtı almak için yola koyulur. Bu sırada amcası Scar ve sırtlanlara karşı açtığı savaş sırasında babasının Scar tarafından öldürülmüş olduğunu öğrenir. Filmin sonunda Simba ormanın yönetimini kendi kontrolüne almayı başarmış ve orman halkı tekrar özledikleri huzura kavuşmuştur.

Ekip & Oyuncular

James Earl Jones

King Mufasa (voice)

Jeremy Irons

Scar (voice)

Rowan Atkinson

Zazu the Hornbill (voice)

Niketa Calame

Young Nala (voice)

Jim Cummings

ED the Hyena (voice)

Whoopi Goldberg

Shenzi the Hyena (voice)

Robert Guillaume

Rafiki (voice)

Moira Kelly

Nala (voice)

Nathan Lane

Timon (voice)

Zoe Leader

Sarafina, Nala's Mother (voice)

Cheech Marin

Banzai the Hyena (voice)

Ernie Sabella

Pumbaa (voice)

Madge Sinclair

Sarabi, Simba's Mother (voice)

Jonathan Taylor Thomas

Young Simba (voice)

Production

Don Hahn

Yapımcı

Alice Dewey

Associate Producer

Sarah McArthur

İdari Yapımcı

Directing

Sound

Mark A. Mangini

Supervising Sound Editor

Hans Zimmer

Original Music Composer

Richard L. Anderson

Supervising Sound Editor

Editing

John Carnochan

Supervising Film Editor

Tom Finan

Supervising Film Editor
İlk yorum yapan siz olun “Aslan Kral”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.