Başlangıç (Inception)

Zihnin suçun olay mahalidir.

Başlangıç (Inception) Konusu

Senaristliğini ve yönetmenliğini Christopher Nolan’ın yaptığı orijinal adıyla Inception 2010 yılında vizyona girmesine rağmen etkisini uzun yıllar kaybetmeyen filmler arasında diyebiliriz. Gerek oyuncu kadrosunun üstün yetenekleri gerek filmin konusu olarak izeyiciler açısından büyüleyici bir etki yaratmayı başarmıştır. Başrollerde Leonardo DiCaprio, Marion Cotillard’ı görmek imkanımızın olduğu başlangıç, diğerlerinden çok farklı bir yeteneğe sahip hırsız Cobb’un hikayesini anlatır.

Filmin konusuna değinmeden önce iskeletinde rüyaların felsefesini anlamak olduğunu söyleyebiliriz. Rüyanın katmanları, rüya içinde görülen rüyalar, rüyaların tarzı gibi konular en ince ayrıntısına kadar dikkatli bir şekilde izlememiz gerek karelerin arasında gizlenmiştir. Rüyaların birbiri ardına gelen katmanlardan oluştuğu ve bu katmanların arasına girilecek bir boşluk bulunduğunda bilinçaltında yatan bazı bilgilere sahip olunabileceği bildirilir. Ancak bu durumun bazı olumsuz sonuçları olabilir o da bilinçaltında kaybolma tehlikesidir. Bu bilgilerin hırsızlığını yapabilen Cobb, rüyalar arası katmanlarda seyahat edebilme özelliğine sahip sıra dışı biri. Cobb’un bu özelliği beraberinde katmanlar arasında kaybolduğunda gerçek hayat ile rüyayı ayırt etmekte zorlanıyor oluşu. Eşi Mal, benzer bi durumda karşı karşıya geldiğinden gerçekleri ayırt edemeyip intihar etmek zorunda kalmıştır.

Cobb, bu farklılığının ona intihar eden eşinden bulaşmış olabileceğini düşünmüş ve bilinç altında buna bağlı senaryolar üretmiştir. Cobb, insanların uyku esnasında zayıf olduğu katman sırasında bilinç altına saldırarak değerli bilgileri elde eder ve onları satan bir hırsızdır. Yeteneği keşfedildikten sonra sıradan bir vatandaş olmaktan çıkıp uluslararası alanda azılı bir suçlu haline gelir. Bu durum beraberinde normal hayatından uzaklaşmasına ve günden güne mutsuz bir hayatın kapısını aralamıştır. Bu kez Cobb ve ekibine diğer işlerinden arklı bir teklif gelir ve fiyatı oldukça avantajlıdır. Bu teklif daha önce yaptığı gibi birinin rüyasından bilgi çalmak değil birinin bilinç altına bilgi yerleştirmektir.

Cobb ve ekibi daha önceki tüm işleri birlikte çalışarak yapmıştır. Çünkü belirli bir katmana gelindiğinde ekibin diğer üyesi devreye girer ve birbirlerini uyandırabilmek için başka bir ekip üyesi gerekir. Dolayısıyla rüya hırsızlığı Cobb ve yardımcıları tarafından yapılan bir iştir ancak bu iş ekip tarafından imkansız görülür.

Başlangıç (Inception) Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Sound

Hans Zimmer

Original Music Composer

Hélène Cardona

ADR & Dubbing

Production

John Bernard

Line Producer

Camera

Wally Pfister

Fotoğraf Yönetmeni

Editing

Costume & Make-Up

Jeffrey Kurland

Costume Design

Art

Douglas A. Mowat

Set Decoration

Robert Fechtman

Set Designer

Brad Ricker

Supervising Art Director
İlk yorum yapan siz olun “Başlangıç (Inception)”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Inception