Yıldız Savaşları: Jedi’nin Dönüşü

İmparatorluk çöküyor...

Yıldız Savaşları: Jedi’nin Dönüşü Konusu

Richard Marquand’ın yönettiği serinin üçüncü filmi olması özelliği taşıyan 1983 yapımı uzay hikayesini anlatan bir filmdir. Ancak hikaye itibariyle serinin altıncı filmi niteliğindedir. Film Luke ve arkadaşları’nın Han Solo’yu kurtarmaları için farklı bir gezegene yolculuklarından sonra başlar.

Hutt tarafından Tatooine gezegeninde esir alınan Han Solo karbon dondurucuda bekletilmektedir. Hutt, Luke ve arkadaşlarına tuzak kurar ve onları kuma gömer. Luke güçlerini kullanıp Hutt ve adamlarını alt etmeyi başarmıştır. O sırada imparatorluk ölüm yıldızı isyanını bastırmak için bir saldırı planlamaktadır. Ancak isyan güçleri bu saldırıya karşı hazırlık içerisindedir. Luke gezegeninde döndükten sonra oradan ayrılmaya hazırlanmaktadır ancak Obi-wan tarafından babası hakkında gerçekleri öğrenmeye başlar. Öğrendiği diğer bir konu ise Leia adında bir kız kardeşi olduğudur. Ancak Wan onun şimdilik bu sırrı saklaması gerektiğini söyler çünkü bu gerçek gezegeni kurtabilecek bir güç olabilir. Dart Vader ve Luke bu sahneden sonra aynı karede yer almaya başlar. Luke babasıyla konuşmadan önce Leia ile konuşur ve birbirlerine sordukları sorular sonucunda kardeş olduklarını anlarlar. Daha sonra Luke ve Dart Vader’in yüzleşmesi başlamıştır.

İsyancı birlikler ve imparator askerleri arasındaki mücadele devam ederken aynı yolun farklı yolcuları olan Luke ve Vader’in bu sırada ayrılmak zorunda kaldığını görüyoruz. Vader, imparatorluğa teslim olur ve oğlunun isyancı güçlerin liderleri olduğunu anlamıştır. Tecrübesiz savaş bilgisiyle gelişmelere göz yummak istemeyen Luke imparatora karşı savaş başlatır ancak beklemediği bir şekilde babası Dar Vader ona ışın kılıcını kullanan ilk kişi olacaktır. İmparator baba oğulun bu çatışmasını mutluluk içerisinde izlerken Luke bunu yapmak istemez ancak babası onu zorlamaya devam eder. Babasının bir süre sonra zayıflandığını ve oğlu tarafından elinin kesildiğini gören imparator onun da kendi tarafında olmasını teklif eder. Vader mecbur kaldığı savaşta oğluna zarar vermek istemez çünkü son arzusu sadece onu görmektir. Babasının zayıflamasından yararlanmak istemeyen Luke, imparatorunda teklifini kabul etmeyip babasını savaş meydanından kurtarır.

Vader oğlunu ve kızını kurtarabilmek için imparatora karşı bir savaş başlatmak mecburiyetinde kalır ancak başarısız olur. Bu sırada bir süredir süren savaş isyancı güçler kazanmış ve Luke babasına veda edip onu sonsuzluğa uğurlamıştır.

Yıldız Savaşları: Jedi’nin Dönüşü Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Mark Hamill

Luke Skywalker

Carrie Fisher

Princess Leia

Billy Dee Williams

Lando Calrissian

Sebastian Shaw

Anakin Skywalker

Ian McDiarmid

The Emperor

Frank Oz

Yoda (voice)

James Earl Jones

Voice of Darth Vader (voice)

David Prowse

Darth Vader

Alec Guinness

Ben 'Obi-Wan' Kenobi

Kenny Baker

R2-D2 / Paploo

Michael Pennington

Moff Jerjerrod

Kenneth Colley

Admiral Piett

Directing

George Lucas

Executive Producer

George Lucas

Second Unit Director

Roger Christian

Second Unit Director

Sound

John Williams

Original Music Composer

Ben Burtt

Sound Designer

Art

Norman Reynolds

Production Design

Editing

Costume & Make-Up

Nilo Rodis-Jamero

Costume Design

Writing

İlk yorum yapan siz olun “Yıldız Savaşları: Jedi’nin Dönüşü”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.