Soraya’yı Taşlamak Konusu

Soraya’yı Taşlamak izle, filmi izlemek için Hemen İzle tuşuna basarak izleyebilirsiniz.

Fransa’da yaşayan ama sürekli İran’a seyahat amaçlı giden Freidoune Sahebjam’ın, 1994 yılında yayımlanan Soraya’yı Taşlamak isimli kitabından uyarlanan 2008 yılı yapımı bir film.  Amerika yapımı olan bu film gerçek bir hayat hikayesini anlatmaktadır. 13 yaşına yeni basmış Soraya, küçük suçlardan sabıkalı olan 20 yaşındaki Ali ile evlendirilir. 23 sene süren bu evliliğin ardından, Ali daha genç bir kadınla evlenmek için Soraya’dan boşanmak ister. Fakat nafaka ödemek istemeyen Ali, Soraya’ya sadakatsizlik iftirası atar.

Soraya kocası tarafından iftiraya uğramaktadır

O dönemde ise Şah devrilmiştir ve yerine Humeyni geçmiştir. Humeyni dönemi ile beraber ülkede artık şeriat kanunları geçmeye başlamıştır. İran Şeriat hükümlerine göre ise sadakatsizliğin cezası recm etmektir. Bu kanuna göre eğer bir erkek bir kadını namussuzluk suçu ile suçluyorsa, suçlanan kadın masum olduğunu ispatlamak zorundadır. Aynı şekilde şayet bir kadın bir erkeği namussuzluk suçu ile suçluyorsa yine kadının bu namussuzluk ispatlamasını emreden erkek egemenliğinde dayatılan kanunlardır. Fakat Soraya defalarca kez kendisini anlatmasına rağmen ispatlayamamıştır kendini ve hakkında recm kararı çıkar. Yani meydan da Soraya taşlanarak öldürülecektir.

Soraya’nın kanı yerde mi kaldı?

Soraya recm edildikten sonra ise Halası Zehra, gazeteci olduğunu anladığı Freidoune’un karşısına çıkar ve yaşanan bu kötü, haksız, adil olmayan olayı anlatır. Zehra’nın amacı ise ucunda ölüm bile olsa, insanın en temel hakkı olan ‘yaşam hakkı’nın yeğeninden namus gerekçesi ile alındığı bu çağ dışı olayı tüm dünyaya duyurmaktır.

Şeriatın ne demek olduğunu, recmin ne demek olduğunu ve İslam’da kadının yer gibi kavramlarını sorgulayan bu film, oldukça güzel ve etkili mesajlar vermektedir. İslam dünyasında yaşanan kadına zulmü başarılı bir şekilde kaleme almış olan Sorayya’yı Taşlamak filmi, izlerken insanın kanı donuyor, nefesi kesiliyor ve hatta kalbi sıkışıyor. Görüntü kalitesi olarak çok başarılı olmasa da film, oldukça başarılı ve izlenmeye değer bir film olarak karşımıza çıkıyor. Sorayya’yı Taşlamak filmini sitemizden Türkçe dublaj olarak izleyebilirsiniz. İyi seyirler dileriz…

Soraya’yı Taşlamak Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Soraya’yı Taşlamak”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.