Son Akşam Yemeği Konusu

Son Akşam Yemeği, Cumhuriyetin 100. yılına özel olarak çekilen bir film olarak karşımıza çıkıyor. Filmde 28 Ekim gecesi yaşanan olaylara odaklanılıyor. Atatürk’ün ve yakın dostlarının bir arada olduğu bir akşam yemeği düzenlenmiştir. Bu akşam yemeği diğer günlere göre çok daha farklıdır. Yeni bir hükümet fikri bir süredir Mustafa Kemal’in zihnindedir. Artık iyiden iyiye pekişen bu düşünce halka açıklanacaktır. Evdeki tüm çalışanlardan, misafirlere büyük bir heyecan söz konusudur. Atatürk’ün ‘Yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz” konuşması tam da bu gece gerçekleşecektir. Aşcısından, yamağına herkes büyük bir telaş içerisindedir.

28 Ekim’den başlayan ve tam 24 saatlik süreci kapsayan film, Mustafa Kemal Atatürk’ün evi dışında halka odaklanan kesitler de yer almaktadır. Mustafa Kemal’e ve vatanına sıkı sıkı bağlı vatanseverlerin mücadelesi beyaz perdeye yansıyor.

Son Akşam Yemeği’nin yönetmen koltuğunda Levent Onan oturmaktadır. Oyuncu kadrosunda ise Onur Tuna, Pelin Akil, Engin Şenkan gibi isimler yer almaktadır. Ayrıca Engin Şenkan, filmdeki performansı ile izleyiciden tam not almayı  başarmış durumda. Ahir Usta karakterine can veren usta oyuncu, torunu ile birlikte yaşam mücadelesi veren ve tarihe tanıklık eden bir karakterdir. Birçok repliği ile izliyicinin milli duygularını tam on ikiden vuruyor. Filmde aynı zamanda cepheden ve ülkenin başka kesimlerinden de bazı sekanslar izleyici ile buluyor. Cemal Hünal’ın canlandırdığı komutan Wilson ve yanındaki türk askerlerinin diyalogları ise epey akılda kalıcı.

Son Akşam Yemeği Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Son Akşam Yemeği”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.

Son Akşam Yemeği