Şahane Hayat Konusu

Philip Van Doren Stern’in The Greatest Gift isimli kitabından uyarlanan film 1946 yılında Frank Capra’nın yönetmenliğinde vizyona girmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore ve Thomas Mitchell bulunuyor.Filmin hikayesine bakacak olursak intihar etmek üzere olan bir iş adamının karşısına melek çıkar ve ona kendisini hayata tutacak nedenleri sıralamaya başlar.

George Bailey doğup büyüdüğü kasabada oldukça sevilen bir karakterdir. Büyüdüğünde babası ona finans ve konut şirketlerinin yönetimini devreder. Baileys bu koltuğu kasaba halkının geleceği için kulanmıştır. Neredeyse tüm kasabayı ev sahibi yapmış ve gece gündüz onlar için çalışmıştır. Bu yüzden kasaba halkının kurtarıcısı durumdadır. Amerikanın yaşadığı büyük ekonomik buhranda bile şirketleri ayakta tutmayı başarmış şirketin ve kasaba halkının bu krizden etkilenmesini önlemeye çalışmıştır. Bu arada çocukluğundan beri olan hayallerini ertelemek zorunda kalmıştır. Mimar olup dünyayı gezmek isteyen Baileys kendini kasaba halkının iyiliği ve aile şirketleri için feda ettiği söylenebilir.

Henry Potter, Baileys’in yaptığı bu iyiliklerden ekonomik olarak zarar eden bir ticaret adamıdır. Bu yüzden her zaman Baileys’in finans anlamında zarar etmesini sağlayacak fırsatlar kovalamaktadır ve bir gün beklediği gerçekleşir. Baileys’in yaşlı ve alkolik olan amcası finans yönetimi sırasında oldukça dalgın bir günündedir ve onun bu işgüzarlığı sayesinde yüklü bir miktarda para Potter’in hissesine geçer. Daha sonra bankanın müfettişleri inceleme başlatır ve Baileys’in şirketinde yüklü bir miktarda paranın olmadığı ve finansal anlamda kendilerini kötü bir tablonun beklediğini bildirir. Baileys’in sahip olduğu şirketler iflas edecek ve kendisi tutuklanarak ceza evine gönderilecektir. Baileys tükenmişlik psikolojisi içinde bir çıkış yolu bulamaz ve çareyi intihar etmekte bulur. Yılbaşı gecesi insanların arasından sıyrılarak kendini bir nehrin kıyısında bulur. Tek düşüncesi kendini nehrin derin sularına bırakıp tüm bu krizden kurtulmaktır ancak beklediği gibi olmaz.

Baileys’in intihar etmeye kalkıştığı esnada karşısında bir melek belirir. Melek Clarence dünyaya Baileys’i kurtarmak için gönderilmiştir. Melek Baileys’i ikna etmeyi başarır ve kendisine onun olmadığı bir dünyanın halini göstermiştir. Kasaba ve halkın durumu hiçte iyi bir şekilde değildir. Clarence ona çevresine yaptığı yardımları ve onsuz bir hayatın ne kadar kötü olabileceğini göstermeye çalışır. Bu durumda onsuz bir kasabanın ideal bir durumda olmayacağına karar verir intihardan vazgeçer.

Şahane Hayat Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Sound

Dimitri Tiomkin

Original Music Composer

Costume & Make-Up

Gordon Bau

Makeup Artist

Crew

Russell A. Cully

Special Effects

Michael Wilson

Additional Writing

Art

Emile Kuri

Set Decoration

Jack Okey

Sanat Yönetmeni

Camera

Joseph F. Biroc

Fotoğraf Yönetmeni

Joseph Walker

Fotoğraf Yönetmeni

Editing

İlk yorum yapan siz olun “Şahane Hayat”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.