Rififi Konusu

Yönetmenliğini Jules Dassin’in yaptığı film Rene Wheeler’in aynı ismi taşıyan romanından sinemaya uyarlanmıştır. Filmin neredeyse tamamı konuşma olmadan gerçeklemiştir. Bir grubun soygun planını en ince ayrıntılarına kadar hesaplayıp hayata geçirme planlarını anlatır.

Tony Stephanois, 5 yıl önce gerçekleştirdiği mücevher hırsızlığından dolayı hapse girmiş ancak iyi hal indiriminden yararlanarak çıkmayı başarmıştır. Çevresinde mert ve sözüne güvenilir bir adam olarak tanınan Tony işsiz ve fakir bir durumdadır. Hatta durumu o kadar berbatki ufak tefek kumar borçlarını dahi ödeyemez. Durumu kötü olsada Jo ve Mario’nun yeni planladıkları hırsızlık planını kabul etmez. Ancak bu kararını değiştirecek bir karşılaşma yaşar. Eski sevgilisi olan Mado’yu Grutter çetesinin yöneticisi Pierre ile birlikte olduğunu öğrenince gururu zedelenir ve öfkesinden çılgına döner. Aynı zamanda çocuklarının geçimini sağlayacak paraya ihtiyacıda vardır. Bu durum soygun teklifini kabul etmesini sağlar ancak bir şartı vardır. Soygun arkadaşlarının planladığı gibi sadece vitrindeki mücevherleri çalmak değil kasadaki para dahil bütün binayı soymaktır.

Mario ve Jo’dan ekibe Cesar’ın katılmasıyla Tony ile birlikte dört kişi olurlar. Cesar para kasasını kolay bir şekilde açmasıyla ünlüdür. Ekibin planı mücevher mağazasının üstünde bulunan bir daireye girerek alt kata bir edelik açmaktır. Daireye giderek orada bulunan insanları etkisiz hale getirirler ve mücevher mağazasına bir delik açmayı başarırlar. Daha sonra Cezar kullandığı aletlerle birlikte kasayı açar ve tekrar delikten kaçarak mağazadan uzaklaşmayı başarırlar. Soygun sahnesi boyunca hiç bir karakter konuşmaz hatta film boyunca müzik dahi çalmaz. Soygun planının her dakikası en ince ayrıntılarıyla izleyiciye hissettirilir. Dassin’in bu tarzı kendisinden sonra gelen suç gerilim yönetmenlerine örnek olmuştur. Soygundan sonra alarmın çağrısıyla polisler mağazaya gelir ancak kimseyi bulamaz çünkü ekip mücevherleri daha önceden anlaştıkları gibi Londra’da ki alıcıya çoktan göndermişlerdir.

Cesar’ın soygun sırasında arkadaşlarından gizlediği bir şey olmuştur. Kadınlara olan düşkünlüğü onu soygun sırasında benzersiz bir mücevher çalmaya zorlamış daha sonra Grutter’in tanıdığı bir kadına hediye edince ekibin başı derde girmiştir. Grutter mücevherlerin gelirine ortak olmak için ekibin diğer üyelerini öğrenmek için Cesar’a işkence ederek konuşturmak ister ve herkesin ismi tespit edilmiş olur.

Rififi Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Jean Servais

Tony le Stéphanois

Carl Möhner

Jo le Suedois

Robert Manuel

Mario Ferrati

Pierre Grasset

Louis Grutter aka Louis le Tatoué

Robert Hossein

Rémi Grutter

Marcel Lupovici

Pierre Grutter

Jules Dassin

Cesar le Milanais

Armandel

Second Gambler

Alain Bouvette

Footman, 'L'Age D'Or'

Sound

Georges Auric

Original Music Composer

Art

Alexandre Trauner

Production Design

Auguste Capelier

Set Decoration

Directing

Writing

Jules Dassin

Adaptation

Production

René Gaston Vuattoux

Production Manager

Camera

Philippe Agostini

Director of Photography

Editing

İlk yorum yapan siz olun “Rififi”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.