Dehşet Yolcuları Konusu

Güney Amerika’da dünyanın farklı yerlerinden getirilen göçmenler, Las Piedras isimli bir kasabada işçilik yaparak ülkelerine dönmek üzere para biriktirmektedirler. Ancak bölgede ki tek geçim kaynağı Amerikalıların petrol şirketidir ve orada da herkesin çalışabileceği yeterli kapasite yoktur. Kaza sonucu bir kuyu patlar ve yangın çıkar. Kuyunun kapatılması için gereken patlayıcıyı taşımaları için bir çok kişi başvuru yapmasına rağmen aralarından dört kişi çağırılır. Bu adamlar Mario, Luigi, Bimba, ve Jo’dur ve kendilerine derme çatma araçlar verilir ve taşıdıkları madde olan nitrogliserin her an patlama hazırdır.

Çevreleri tamamen çölle kaplıdır ve tek kurtuluş hava yoludur. Bu yüzden uçak biletine yetecek parayı kazandıklarını düşünürler. Küçük kasabada bulunan bar çalışanı Linda Mario’dan hoşlanmaktadır ancak beklediği ilgiyi görememektedir. Mario, Luigi ile birlikte küçük bir odada kalmaktadır ancak bir süre sonra Jo’nun peşinden koşar. Ancak bir süre sonra Luigi ve Jo, Mario için birbirlerine girer. Kendi işçilerini bu tehlikeli yolculuğa çıkarmak istemedikleri için başlarına bir şey gelse dahi kimsenin üzülmeyeceği adamları yangını söndürmek için iki kamyon yola çıkar ancak bir tanesinin yetişmesi yangını söndürmeye yetecektir. Çünkü şirket yönetimi kamyonların birinin başına bir şey gelse de en azından diğerinin yangına yetişeceğini düşünür. Yolun bazı yerlerinde olan çukurlar, bozuk yollar kazanma hırslarını etkiler bazı anlarda cesaretlerini yitirirler.

Bu zorlu yolculuk dört karakterin de kişiliklerinin değişmesine neden olur. Cesur Mario, giderek perişan bir hal alıp yaşlılık belirtileri göstermeye başlamıştır ve zamanla cesareti yok olup korkak bir adama dönüşmüştür. Pasif kişiliği ve çok konuşan tavrıyla dikkat çekerken giderek daha cesur ve mücadeleci bir kimliğe bürünür. Mario ise Jo’ya olan duygularından vazgeçip tekrar Luigi ile ilgilenmeye başlar.

Kapitalist sistemin sömürdüğü bölgeleri alan film Clouzot’un kusursuz yönetimiyle izleyici karşısına çıkıyor. Eleştirisel yönü dikkat çeken film ilk yıllarda ABD’de sansürlenerek yayınlanıyor. Yolculuğun zorlu olması izleyicileri sık sık gerilimin içine çekse de aslında dört kahramanın cesareti gözlerden kaçmıyor. Yarışın başında rakip olarak gördüğümüz arkadaşlar sona doğru dayanışma içine girdiğini görüyoruz. Film Mario’nun çığlıkları ve birlikte kutlama görüntüleriyle son buluyor.

Dehşet Yolcuları Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

İlk yorum yapan siz olun “Dehşet Yolcuları”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz inceleme yok.