Okja Konusu

Geçtiğimiz yıl Parazit filmi ile hem alternatif hem de anaakım sinema içerisinde kendisinden söz ettirmeyi başaran ve sinema dünyasındaki başarısını perçinleyen Bong Joon-Ho imzalı başka bir film de Okja. Ong Joon-Ho’nun 2017 yılında çektiği filmi olan Okja, yine büyük bir başarı elde etmeyi başarmıştı. Gıda sektöründe dönen oyunlara büyük bir gönderme taşıyan film, o dönemde hayvan haklarına daha da fazla dikkat çekilmesi için farkındalık yaratmayı başardı. Parazit, 2019 yılında Bong Joon-Ho’ya Altın Palmiye’yi getirmişti. Bong Joon-Ho, 2017 yılında da Okja ile yine Altın Palmiye’nin sahibi olmayı başarmıştı. Cannes Film Festivali’nden sadece Altın Palmiye ile dönmedi. Aday olduğu pek çok dalda, dünyanın en prestijli film festivalleri arasında olan Cannes Film Festivali’nde rakiplerini geride bırakarak başka ödüllerin de sahibi olmayı başardı. Bu başarıları sayesinde, yönetmen Bong Joon-Ho, Güney Kore sinemasının en başarılı 3 yönetmeninden birisi olarak adından söz ettirmektedir.

Filmin konusuna bakmak gerekise; Büyük bir şirket, süper domuz isimli projesi kapsamında, toplamda 16 tane genleri ile oynanmış domuzu çiftçilere verir. Çiftçilerin görevi belli bir süre bu domuzlara bakmak ve onları yetiştirmektedir. Karşılığında da bir miktar para alırlar. O domuzlardan birisi, Mija’nın en yakın arkadaşı Okja olacaktır. Mija, dedesi ile bir köyde yaşamaktadır ve zamanında dedesine verilen Okja ile çok sıkı bir dostluk kurar. Mirando Corporation adlı şirketin CEO’su ve sahiplerinden birisi Lucy Mirando, zamanı geldiğinde Okja’yı almak isteyecektir. Mija, Okja’yı geri vermemek adına, bu ulusal çapta bilinen şirkete karşı hayvan hakları savunucusu olan bir örgütle birlikte savaş açar.

Gerçekliği kurgusal bir dille karşımıza seren ve bunu sinematik açıdan da oldukça başarılı bir şekilde yapmayı başaran Bong Joon-Ho, bu filmiyle hak ettiği ilgiyi görebilmiştir. Sizi zaman zaman güldüren Okja, düşünmeniz gereken bir konuyu da gündeminize getirmeyi başaracak. Altın Palmiye ile birlikte kazandığı diğer ödüllerden bazılarına da bakacak olursak; Cannes Film Festivali Jüri Ödülü, Cannes Film Festivali En İyi Senaryo Ödülü, Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen Ödülü olarak sıralanabilir.

Okja Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Production

Brad Pitt

Executive Producer

Tilda Swinton

Co-Producer

Stan Wlodkowski

Unit Production Manager

Camera

Darius Khondji

Director of Photography

Directing

Writing

Costume & Make-Up

Sharon Martin

Makeup Designer

Art

Susan Bode

Set Decoration

Kevin Thompson

Production Design

Louise Roper

Set Decoration
İlk yorum yapan siz olun “Okja”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Henüz inceleme yok.