Major Konusu

Özet

Kasım 2008 Mumbai saldırıları sırasında şehit olan ve 26 Ocak 2009’da Hindistan’ın barış zamanındaki en yüksek cesaret ödülü olan Ashoka Chakra ile ödüllendirilen Binbaşı Sandeep Unnikrishnan’ın hayatına dayanmaktadır.

Major, Sashi Kiran Tikka tarafından yönetilen ve Sony Pictures International Productions, GMB Entertainment ve A+S Movies tarafından üretilen 2022 yapımı bir Hint biyografik aksiyon drama filmidir. Telugu ve Hintçe dillerinde eş zamanlı olarak çekilen film, 2008 Mumbai saldırılarında öldürülen bir ordu subayı olan Binbaşı Sandeep Unnikrishnan’ın hayatını konu alıyor. Adivi Sesh, ilk Hintçe filminde baş karakteri canlandırıyor, ayrıca hikayeyi ve senaryoyu yazıyor. Filmde ayrıca Prakash Raj, Sobhita Dhulipala, Saiee Manjrekar, Revathi, Murali Sharma ve Anish Kuruvilla rol alıyor.

Ana çekimler Şubat 2020’de başladı ve Aralık 2021’de sona erdi. Çekimlerde COVID-19 salgını nedeniyle gecikmeler yaşandı. Filmin çekimleri 120 günde tamamlandı ve 75’in üzerinde mekanda çekildi.

Major, 24 Mayıs 2022’de Hindistan’ın belirli şehirlerinde sınırlı gösterim yaptı ve 3 Haziran 2022’de dünya çapında gösterime girdi.

Konu

Genç Sandeep Unnikrishnan, kız kardeşi Sandhya ve ebeveynleri K. Unnikrishnan ve Dhanalakshmi Unnikrishnan ile birlikte büyür. Çocukken etrafındaki dünyayı çok merak ediyordu. Babası onu gökyüzünde askeri uçakların uçtuğu bir Donanma törenini izlemeye götürdüğünde Sandeep bir askerin yaşamına karşı erken bir hayranlık geliştirdi. Ortaokul öğrenciliğinin ilerleyen yıllarında Sandeep sınıf arkadaşı Isha Agarwal’a aşık olur, Isha Agarwal ilk başta duygularına karşılık vermekte yavaş davransa da yavaş yavaş kabul eder. Sandeep, K. Unnikrishnan’ın öfkesine rağmen ailesine haber vermeden Hint Donanması’na katılmak için başvuruda bulunur. Ancak Donanma nihayetinde Sandeep’in başvurusunu reddederek Sandeep’in asker olma umudunu yitirmesine neden olur. Ancak Isha ona askerlerin sadece Donanma’da olmadığına işaret edince, sonunda Ordu’ya katılmaya karar verdi. Yıllar ilerledikçe Sandeep rütbelerini yükselterek NSG eğitim subayı oldu ve cesur görevler üstlenmeye de istekliydi; bir noktada Keşmir bölgesindeki Hindistan-Pakistan sınırında kimsenin olmadığı bir bölgeye girerek üstlerinin şaşkınlığına neden oldu.

2008 yılında Sandeep, NSG’nin 51 Özel Eylem Grubu’nda eğitim subayı olarak kariyerine iyice yerleşmiştir ve Isha ile evlidir, ancak evlilikleri sorunludur. Isha, Sandeep’in askerlik hayatının evliliklerine çok fazla zaman kaybettirdiğine inanmaktadır ve boşanmak için başvuruda bulunur. Sandeep evliliğini kurtarmak için izin ister. Ancak Sandeep’in izne ayrıldığı gün, Pakistanlı teröristler bir tekneyle Mumbai’ye gelir ve şehirde ölümcül saldırılar düzenlemeye başlarlar. Kalabalıklar çaresizce güvenlik için Taj Otel’e gitmeye başlar ancak teröristler otele de girmeyi başarır. Oteli ele geçirip personele ve konuklara ayrım gözetmeksizin ateş etmeye başlarlar. Olay yerine yerel polis çağrılır ancak polis bu tehditle başa çıkmak için yeterli donanıma sahip değildir. Mumbai’deki terörist saldırıları öğrenen Sandeep, Komutan Shera’dan terörist tehdidi etkisiz hale getirmek ve içeride mahsur kalan masum otel personeli ve misafirleri kurtarmak için NSG görevine katılmasına izin vermesini ister. Mumbai’ye giderler ve askeri terörle mücadele operasyonunu başlatırlar: Kara Kasırga Operasyonu.

Ancak NSG olay yerine vardığında çok sayıda engel ve sorunla karşılaşır. Oteldeki teröristlerin ve rehinelerin sayısını öğrenmek için otelin içinde güvenlik kameraları yoktur. Teröristler binanın her yerine ölümcül bubi tuzakları ve bombalı tuzak telleri yerleştirmiş ve NSG’nin kendilerine ateş etmesini engellemek için bazı rehineleri canlı kalkan olarak kullanmak üzere hayatta tutmuşlardır. Çok sayıda otel çalışanı ve misafir, kilitli bir odada elleri ve ayakları bağlı bir şekilde yere yığılır. Daha da kötüsü, otelin dışında NSG’nin bilinen operasyonlarını ve hareketlerini rapor eden ve sonuçta teröristlerin işine yarayacak bilgiler veren müdahaleci bir medya sirki vardır. Pakistan’da gizli bir yerde faaliyet gösteren teröristlerin elebaşları televizyondan haberleri izlemekte ve bu bilgileri oteldeki silahlı adamlara rapor edebilmektedir. Medya NSG askerlerinin siyah giyindiğini bildirdiğinde, oteldeki teröristler de siyah giyinmek için bu bilgiyi kullanır. Ve medya askerlerin helikopterle otelin çatısına geldiğini bildirdiğinde, teröristler bu bilgiyi çatıya inmeye çalışan bir askeri öldürmek için kullanabilmektedir.

Bu arada beşinci katta mahsur kalan Pramoda Reddy adında bir misafir vardır. Bir İngiliz turistin otel odasının dışında vurularak öldürülmesini dehşet içinde izler. Kendini teröristlerden saklamayı başarır. Bir noktada, bir oda penceresinin kenarından sarkarak teröristlerden birinden saklanmayı başarır. Sonunda ölen İngiliz turistin, teröristler tarafından tespit edilmekten kurtulmayı başaran genç kızını kurtarma sorumluluğunu üstlenir. Sandeep dışarıdaki muhabirlerle konuşur ve onları teröristlerin işine yarayacak bilgileri haberleştirdikleri için azarlar; onları canlı yayınlarını binadaki askerlerin ve rehinelerin hayatlarına tercih etmekle suçlar. Daha sonra onlara yüzme havuzu alanında sıkışıp kurtarılmayı bekleyen 24 rehine olduğunu söyler. Sandeep’in otelin içinde yaşanan olaylarla ilgili haber yapmamaları yönündeki uyarısını dikkate almayan medya, daha sonra yüzme havuzunda sıkışıp kalan yirmi dört misafir olduğunu bildirir. Ancak Sandeep’in, teröristleri yüzme havuzu alanına çekmek ve onlara orada açıkça saldırmak için medyaya kasıtlı olarak yanlış bilgi verdiği ortaya çıkar.

Bu sırada Sandeep telefonda Isha ile konuşur. Boşanma başvurusunda bulunur ve yanında olmadığı için Sandeep’i azarlar. Ancak Sandeep’in Taj Otel’de olduğunu öğrenince dehşete düşer ve daha fazla cevap almak için bastırır, ancak Sandeep ona bilmemesinin en iyisi olduğunu söyler ve aramayı keser. NSG daha fazla rehineyi kurtarır (birçoğu kilitli bir ziyafet salonunda bağlı kalmıştır) ve kalan teröristlere yaklaşmaya başlarken, Pramoda ölen güvenlik görevlilerinden birinin telsizini kullanarak alt kattaki lobiyi arar. Sandeep sonunda onları kurtarmak için 5. kata çıkmaya karar verir ve onu kurtarmazsa kendini asla affedemeyeceğini söyler. Komutan Shera onu beşinci kata gitmemesi konusunda uyarır ve böyle bir kurtarma operasyonunun çok karmaşık olacağını söyler. Ona 5. katta mahsur kalan rehineleri kurtarmak için kaç askerin hayatını riske atması gerektiğini sorar. Sandeep tek parmağıyla işaret eder ve “1” diye cevap verir. Bunun üzerine meslektaşları göz yaşartıcı gaz kullanır ve Sandeep 5. kata koşar. Sonunda Pramoda ve genç kızı kurtarır ve teröristlerden bazılarını öldürür. Ancak çatışma sırasında ölür. Asker arkadaşları onun öldürüldüğü odaya koşar ve kalan teröristleri öldürmek için el bombası kullanır.

Sandeep’in ailesi, Sandeep’in çatışmada öldürüldüğünü gösteren haberleri dehşet içinde izler. Yanlışlıkla Sandeep’in eğitim subayı olduğu için Taj Otel’deki kurtarma görevine katılmadığını düşünmüşlerdir. Ölümünün ardından büyük bir askeri cenaze töreni düzenlenir ve Sandeep’in yasını tutmak için iyi dileklerde bulunan bir kalabalık toplanır. Isha, Sandeep’in ölümüyle yıkılır ve onun boşanma belgelerini hiç imzalamadığını öğrenir. 2018’de Taj Otel’deki saldırı sırasında hayatını kaybedenler için 10. yıl anma töreni düzenlenir. K. Unnikrishnan, Sandeep’in nasıl öldüğüyle değil, nasıl yaşadığıyla hatırlanması gerektiğini söylediği ateşli bir konuşma yapar. Anma törenleri sırasında Pramoda hayatını kurtardığı genç kızla yeniden bir araya gelir.

 

Oyuncular:

Adivi Sesh
Prakash Raj
Sobhita Dhulipala
Saiee Manjrekar
Revathi
Murali Sharma
Anish Kuruvilla

 

Major Oyuncuları, Yönetmeni ve Ekibi

Acting

İlk yorum yapan siz olun “Major”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Henüz inceleme yok.